Newsy

Dostałeś SMS o dacie kolejnego szczepienia? Nie daj się oszukać

Newsy

Getty Images/Flashpop

Oszuści nie ustają w wymyślaniu nowych sposobów na to, by przechwycić nasze dane osobowe i pieniądze. Po metodzie na wnuczka, loterię czy pracownika banku, teraz wysyłają fałszywe sms-y z informacją o wyznaczeniu kolejnej daty szczepienia. Zobacz, na co zwrócić uwagę, by nie zainstalować złośliwej aplikacji, która umożliwi przestępcom dostęp do bankowości elektronicznej i serwisów społecznościowych.

CERT Polska ostrzega przed SMS-ami z informacją o wyznaczeniu daty kolejnego szczepienia. Oszuści zachęcają do kliknięcia w link, co może im umożliwić dostęp między innymi do bankowości elektronicznej czy serwisów społecznościowych.

SMS z fałszywą informacją o dacie szczepienia

Przed oszustami CERT Polska ostrzega na swoim facebookowym profilu.

- Otrzymaliście informację o wyznaczeniu daty kolejnego szczepienia, ale dostępnej tylko z poziomu aplikacji? Uważajcie! To może być wiadomość od przestępców! - czytamy we wpisie.

Fałszywy SMS o szczepieniu

Nowa kampania oszustów wymierzona jest w użytkowników telefonów z systemem Android. Jej celem jest infekcja złośliwym oprogramowaniem z rodziny Alien. Oszuści rozsyłają wiadomości SMS, których nadawcą jest M0BYWATEL. W treści znajduje się link do fałszywej strony sklepu Play Store, na której można pobrać rzekomą aplikację mObywatel.

- Po instalacji złośliwa aplikacja uzyskuje możliwość wykradania danych logowania m.in. do serwisów bankowych, serwisów społecznościowych czy serwisów związanych z kryptowalutami - podkreśla CERT Polska.

- Przed podobnymi schematami oszustwa przestrzegaliśmy już kilkukrotnie. Niestety, przestępcy są cały czas aktywni - dodaje zespół, który zajmuje się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci.

Więcej informacji na TVN24.

Polskie gwiazdy na celowniku oszustów. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Pijani rodzice opiekowali się trójką dzieci. "Jest sobota, więc można pić alkohol"

Stewardessa kazała przykleić maseczkę do twarzy płaczącej dwulatki. "W niektórych sytuacjach powinno się okazywać ludzką przyzwoitość"

Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. "To nasza odpowiedź na pocovidowy świat"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości