Newsy

Kiedy ceny warzyw i owoców zaczną spadać? Katarzyna Bosacka zdradza sposób na tańsze zakupy

Newsy

W sklepach powoli zaczynają pojawiać pierwsze letnie owoce i warzywa. Niestety spragnionych ich smaku skutecznie odstrasza cena. Kilka dni temu pokazaliśmy wam zdjęcie z jednego ze sklepów, gdzie za kilogram czereśni trzeba było zapłacić ok. 160 złotych. Dlaczego owoce i warzywa w tym roku są takie drogie?

Dlaczego owoce i warzywa są takie drogie?

Kilka dni temu na stronie dziendobry.tvn.pl mogliście zobaczyć zdjęcia z jednego z polskich sklepów. Na fotografii były czereśnie i ich cena, która mogła przyprawić o zawrót głowy. Kilogram tych owoców miał kosztować 163,99 złotych. - Czereśnie pochodziły z Chile. Kupiliśmy kilogram, a sprzedaliśmy 14 dag. To towar niszowy, dla bardzo wybrednych klientów sklepu - mówiła w rozmowie z naszym reporterem Monika Cicha, właścicielka sklepu.

Niestety wysoka cena czereśni nie jest odosobnionym przypadkiem. Truskawki można kupić za 35 złotych na kilogram, młodą kapustę za 7 złotych za sztukę, a pomidory za niecałe 27 złotych za kilogram. - Te pierwsze owoce są importowane. Zapotrzebowanie jest duże, a towaru nie ma, dlatego cena idzie do góry. Kiedy zacznie się sezon na polskie owoce, cena, np. czereśni, powinna spaść do ok. 20 złotych za kilogram - Piotr Skorupski, rolnik.

W ocenie Janusza Bylińskiego, prezesa rynku warzyw i owoców w Broniszach, to ile będą kosztowały warzywa i owoce będzie zależało przede wszystkim od pogody. - Porównujemy ceny rok do roku. Mówi się, że w tym roku warzywa i owoce są droższe i to prawda. Na tę chwilę obecne cenny różnią od tych zeszłorocznych o 1 proc. Jesteśmy w takim momencie, gdy stare warzywa się kończą, a nowe się opóźniają z powodu zimnej wiosny - tłumaczył Janusz Byliński.

Kiedy spadną ceny owoców i warzyw?

Owoce, które teraz mamy w sklepach są albo importowane, albo pochodzą z upraw szklarniowych. Niestety żadne z nich nie mają jeszcze takiego smaku i zapachu, do których jesteśmy przyzwyczajeni. - Truskawki dopiero zaczynają kwitnąć. Dlatego nie dajmy się nabrać na młodą kapustę czy ziemniaki. Wydaje mi się, że wszystko będzie opóźnione o jakieś dwa-trzy tygodnie - mówiła w Dzień Dobry TVN Katarzyna Bosacka, dziennikarka.

Warto pamiętać, że kupując warzywa i owoce w sklepie płacimy też pośrednikom, a im więcej osób jest zaangażowanych w sprzedaż jakiegoś produktu, tym wyższa jest jego cena. - Dobrym rozwiązaniem będzie kupowanie prosto od rolnika. Warto także kupować dużo w sezonie, a później mrozić lub przerabiać owoce - dodała.

W tym roku na cenę owoców - poza pogodą - wpłynie także pandemia i fakt, że brakuje rąk do pracy. - Myślę, że w tym roku czereśnie na pewno nie spadną poniżej 20 złotych za kilogram. Podobnie będzie z truskawkami. Myślę, że nie zejdą do poziomu 10-12 złotych. Do tego będziemy musieli dłużej na nie poczekać - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz Player.pl.

Zobacz także:

Wiosenne dania z rabarbarem, młodą kapustą i szparagami. Poznaj przepisy Grzegorza Zawieruchy

Inwazja owadów na Półwyspie Helskim. "Plaga niesamowita. Już wszyscy się modlą, żeby się skończyła"

Zdrowe dania dla karmiących piersią: szakszuka z cieciorką, pieczona owsianka z owocami i sałatka ze szparagami

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: B. Dajnowski, S. Witas

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości