Program "Moje Ciepło". Kto może się ubiegać o dofinansowanie pompy ciepła?

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
interia.pl
pompa ciepła

Program "Moje ciepło" to dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Kto może liczyć na takie wsparcie i na jakich zasadach? Ile pieniędzy można dostać?

Program „Moje ciepło”

Program „Moje ciepło” to dopłata, która może wynieść od 7 do 21 tys. zł. Dotacja ma stanowić od 30 do 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, czyli zakupu i montażu wybranej pompy ciepła w domu.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Cały budżet programu dofinansowań wynosi 600 mln zł. Pieniądze pochodzić będą głównie z Funduszu Modernizacyjnego, specjalnego instrumentu finansowego Unii Europejskiej dla 10 krajów o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla.

Program „Moje ciepło” - kto może skorzystać?

Ze wsparcia skorzystać będą mogli tylko właściciele nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Chodzi o inwestycje, które nie zostały jeszcze zamknięte lub te trwające do 1 stycznia 2021 roku.

Z kolei podwyższony standard energetyczny budynku oznacza, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh (na metr kw. powierzchni całego domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach działania programu "Moje Ciepło".

Właściciele starszych domów mogą skorzystać z innych programów, jak np. "Czyste powietrze". Można wówczas wymienić piec na paliwa stałe z wykorzystaniem pompy ciepła - warunek, aby dochód na rodzinę nie przekraczał 100 tys. zł

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: interia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jasmin Merdan/Getty Images

Pozostałe wiadomości