Limit opłat dodatkowych - 45% kwoty pożyczki
Zobacz też: Prawie połowa Polaków ma pozytywne skojarzenia z emeryturą >>>
Według nowych zasad zapisanych w ustawie maksymalny limit opłat dodatkowych w przypadku zakupów ratalnych zostanie ustalony na 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku. Jeśli raty będą rozłożone na 6 miesięcy, to dodatkowe koszty nie będą mogły przekroczyć 32,5 proc. Przy pożyczce na okres miesiąca limit ten wyniesie tylko 22 proc. Jednocześnie limit odsetek pozostanie na obecnym poziomie, czyli maksymalnie 10 proc. w skali roku.
Ustawa ma chronić obywateli przed plagą lichwiarzy
Ustawa ma chronić obywateli Polski przed plagą lichwiarzy i nadużyciami firm pożyczkowych, których konsekwencją są niekończące się problemy ich klientów z regulowaniem zadłużenia oraz wpadanie w spiralę zadłużenia. Na rynku powinny działać firmy pożyczkowe, które oferują rozsądne warunki zaciągania zobowiązań finansowych i nie ukrywają dodatkowych kosztów z tym związanych.
Zobacz też: Jak wyliczyć emeryturę według nowych zasad? Na co warto uważać w gąszczu zawiłości prawnych? >>>
Żądanie przenoszenia własności nieruchomości - niedopuszczalne
Według nowej ustawy niedopuszczalne będzie żądanie przenoszenia własności nieruchomości na zabezpieczenie zaciągniętych zobowiązań. Wyeliminowano też możliwość prowadzenia egzekucji komorniczej z mieszkania, jeżeli wysokość zadłużenia nie przekracza 5 proc. wartości domu lub lokalu.
Ta ustawa to usuwanie pułapek zastawianych na obywateli
P
Ta ustawa to jest usuwanie pułapek zakładanych bardzo często na obywateli, nieświadomych tego, w jakiego typu relacje kredytobiorca - kredytodawca wchodzą, i dlatego ten łączny pułap odsetek na poziomie obowiązującym ustawowo, ale także kosztów pozaodsetkowych
Jest wiele przypadków osób oszukanych przez nieuczciwe firmy
Zbigniew Ziobro:
Mamy już w tej chwili potwierdzonych 400 osób, które zostały brutalnie oszukane, którym odebrano nieruchomości na podstawie często stosunkowo niewielkich pożyczek, które sięgały często kilka tysięcy złotych
Zobacz też: Ile wynoszą stawki podatkowe przy podatku VAT, PIT i CIT? >>>
Źródło: PAP
Autor: Gaba Kopyto