Wzmożone kontrole drogowe w całym kraju. Policja przeprowadzi akcję "Prędkość"

Wzmożone kontrole drogowe w całym kraju. Policja przeprowadzi akcję "Prędkość"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce

Policja przeprowadzi akcję kontrolno-prewencyjną "Prędkość" w całym kraju. Na drogach można spodziewać się większej liczby kontroli pomiarów prędkości. Kiedy odbywa się akcja?

Kontrole drogowe w całej Polsce

Jak poinformował nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w piątek 19 maja odbędzie się akcja "Prędkość" w całej Polsce. - Należy spodziewać się większej niż zazwyczaj liczby kontroli pomiarów prędkości szczególnie w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych - podkreślił nadkomisarz.

Należy mieć świadomość, że najwięcej ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych spowodowanych jest nadmierną prędkością. Jak zaznaczył nadkomisarz Opas kierowcy, którzy rażąco przekroczą dozwolone limity prędkości, muszą liczyć się z konsekwencjami.

- Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań - powiedział nadkom. Opas.

Policyjna akcja "Prędkość"

Podczas kontroli drogowych nad bezpieczeństwem będą czuwały także policyjne grupy SPEED. Ich głównym zadaniem jest znajdowanie kierowców, którzy dopuszczają się szczególnie niebezpiecznych zachowań.

Nadmierne przekraczanie prędkości jest najczęstszą przyczyną zatrzymań dokumentów kierujących. W pierwszym kwartale tego roku było to 6 837 przypadków. Jednak w ostatnich latach policjanci odnotowują mniejszą liczbę przekroczeń prędkości powyżej 50 km/h na terenie zabudowanym. W 2020 roku było to 58 479 przypadków, w 2021 r. 50 083 a w 2022 r. już tylko 25 588 przypadków.

- W 2022 roku niedostosowanie prędkości do warunków ruchu było przyczyną 23,1 proc. wypadków drogowych. Były to wypadki najbardziej tragiczne w skutkach. Z tego powodu zginęło aż 626 osób (38,6 proc. ogółu ofiar), a rannych zostało 5541 osób - dodał nadkomisarz.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie