Motoryzacja

Nie dbasz o czystość samochodu? Możesz słono za to zapłacić

Motoryzacja

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
moto.pl
Zabłocone czarne auto.

W okresie jesienno-zimowym trudno zatroszczyć się o czystość samochodu. Zacieki na szybach, brudne światła czy błoto pokrywające karoserię to zaledwie część problemów, z którymi zmagają się kierowcy z nadejściem chłodniejszych dni. Tymczasem zaniedbanie wyglądu pojazdu może skutkować mandatem. Jakie kary przewiduje nowy taryfikator? Na co zwracają uwagę policjanci podczas kontroli?

Mandat za brudny samochód - za co można go dostać?

Czysty samochód to wizytówka kierowcy, ale i przepustka do zachowania spokoju podczas policyjnej kontroli. Osoby, które nie zadbają o wygląd swojego auta przed podróżą, muszą liczyć się z konsekwencjami w postaci niemałych wydatków i punktów karnych. W tym miejscu warto podkreślić, że liczy się nie tylko nienaganna prezencja nadwozia, ale także umiejętność zachowania porządku we wnętrzu pojazdu.

Motoryzacja

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Zmiany w przepisach przyniosła pandemia koronawirusa. O czystość w pojeździe powinni zadbać przewoźnicy, w tym taksówkarze, kierowcy busów i autobusów. Spoczywa na nich obowiązek zapewnienia pasażerom odpowiednich warunków higieny. Śmieci w aucie, a nawet brak środków do dezynfekcji rąk - to wszystko może skutkować grzywną, wahającą się w granicach od 20 do 1500 złotych.

Mandat za brudny samochód - co mówi taryfikator?

Brakiem higieny w pojeździe powinni przejmować się wyłącznie przewoźnicy. Nie oznacza to jednak, że pozostali kierowcy pozostają wolni od ryzyka otrzymania mandatu za brudny samochód. Każdy, kto nie ma czasu odwiedzić myjni, ma powody do obaw podczas policyjnej kontroli. Karę można dostać między innymi za zabrudzone światła i szyby, a nawet tablicę rejestracyjną. Trzeba pamiętać o tym, że takie zaniedbania mogą stwarzać zagrożenie dla prowadzącego pojazd, jak również dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Jazda z brudnymi tablicami rejestracyjnymi może oznaczać dwie kwalifikacje czynu. Funkcjonariusz policji może stwierdzić nieutrzymanie oznaczeń w należytym stanie, za co grozi 100 zł mandatu, ale i skłaniać się ku celowemu zakrywaniu tablic rejestracyjnych - w tym przypadku na kierowcę nakłada grzywnę w wysokości 500 zł i 8 punktów karnych.

Brudne szyby mogą zostać odczytane przez policjanta jako naruszenie art. 97 Kodeksu wykroczeń. Jeśli do tego dojdzie, trzeba liczyć się z mandatem w przedziale od 20 do 3000 zł. Jazda z brudnymi światłami może z kolei skutkować grzywną 300 zł i 8 punktami karnymi.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: moto.pl

Źródło zdjęcia głównego: Naked King/Getty Images

Pozostałe wiadomości