Co ile wymieniać olej, aby samochód zachował sprawność?

Co ile wymiana oleju? Praktyczne wskazówki
Źródło: TVN Turbo/x-news
Jak wielkość oraz kolor karoserii samochodu wpływają na jego nagrzanie się?
Jak wielkość oraz kolor karoserii samochodu wpływają na jego nagrzanie się?
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce

Olej to niezbędny element wyposażenia samochodu. Jego zadaniem jest zmniejszenie oporów wszystkich części pracujących w silniku. Najistotniejsze jest smarowanie wału korbowego, wałków rozrządu, turbosprężarki. Co ważne, zadaniem oleju jest też chłodzenie podzespołów, którym zapewnia smarowanie.

Wymiana oleju to jeden kluczowych elementów obsługi samochodu. Nie warto na nim oszczędzać. Trzeba pilnować narzuconych przez producenta terminów wymiany oleju, kupować olej odpowiedniej jakości, a także korzystać z usług warsztatów o ustalonej marce.

Wymiana oleju – dlaczego trzeba go zmieniać?

Olej w trakcie eksploatacji zaczyna tracić swoje właściwości. Jest to istotne zwłaszcza w nowoczesnych pojazdach. Producenci silników kierują się zasadą tzw. downsizingu. To działanie związane jest z uzyskaniem jak największej mocy z jednostki napędowej bez zwiększania jej pojemności. Dzięki temu samochód ma dużą moc, ale spalanie i produkowanie zanieczyszczeń jest dużo niższe niż w jednostkach o większej pojemności.

Downsizing wymaga zastosowania dodatkowych elementów wyposażenia, przede wszystkim turbosprężarek. Tym samym silniki pracują na maksymalnych obciążeniach, a ich efektywne i bezpieczne działanie wymaga doskonałego smarowania. Dlatego obecnie stosowane są przeważnie oleje syntetyczne, które mają najlepsze parametry do tego rodzaju pracy. Oleje poddane tak ekstremalnym obciążeniom zaczynają tracić swoje właściwości, dlatego wymiana oleju jest niezbędnym elementem obsługi samochodu.

Co ile wymiana oleju?

Generalnie olej w samochodzie należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Warto jednak robić to nieco częściej, niż wynika z danych technicznych pojazdu. W silnikach benzynowych i przy zdecydowanie częstszej jeździe w trasie niż w mieście olej można wymieniać nawet po 20 tys. kilometrów albo co rok. Jeżeli silnik jest bardziej zużyty, wymiany należy dokonywać co 15 tys. kilometrów. Kierowcy, którzy jeżdżą często na maksymalnych obrotach lub po drogach gruntowych, muszą pamiętać o wymianie oleju nawet co 10 tys. km.

Wyjątkowo trzeba podejść do wymiany oleju w silnikach LPG. Ze względu na gorszą jakość gazu niż benzyny (większa zawartość siarki) olej silnikowy zużywa się dużo szybciej. Dlatego w pojazdach na gaz czas eksploatacji oleju powinien być skrócony mniej więcej o jedną czwartą w porównaniu z silnikami benzynowymi lub dieslowskimi. W nowszych samochodach stosowane są liczniki, które wskazują, kiedy nadszedł moment na wymianę oleju. Producenci różnego rodzaju olejów silnikowych często zapewniają w reklamach, że ich produkty pozwalają na rzadszą wymianę oleju. Proponują tzw. oleje long life. Należy jednak pamiętać, że korzystając z takiej oferty, nie mamy żadnej gwarancji, iż olej ma rzeczywiście niezwykłe właściwości. Zawsze lepiej zaufać mechanikowi i wymieniać olej zgodnie z jego sugestiami.

Kiedy konieczna jest natychmiastowa wymiana oleju?

W przypadku każdego samochodu dostępna jest informacja, co ile kilometrów lub co ile miesięcy wymieniać olej. Są jednak sytuacje, w których olej trzeba wymienić natychmiast. Pierwsza z nich to zapalenie się w czasie jazdy kontrolki informującej o niskim poziomie ciśnienia oleju. Jeżeli jesteśmy w trasie, olej trzeba niezwłocznie uzupełnić takim samym rodzajem smarowania, a możliwie jak najszybciej wymienić olej wraz z filtrem.

Druga sytuacja dotyczy silników diesla. Jeżeli próba regeneracji filtra zakończy się niepowodzeniem, to paliwo może dostać się do komory spalania. Jest to niebezpieczne, ponieważ olej zmieszany z paliwem nie ma odpowiednich właściwości smarujących. W takim wypadku nie należy kierować się zaleceniami producenta odnośnie do wymiany oleju, tylko jak najszybciej udać się do warsztatu.

Trzecia sytuacja, w której nie obowiązują ogólne zasady określające, co ile wymieniac olej, ma miejsce w przypadku niektórych napraw (np. wymiany uszczelki) czy przy przegrzaniu się oleju.

Co ile wymieniać olej w samochodzie używanym i nowym?

Zasadniczo nie ma różnicy między samochodami nowymi a używanymi w ustalaniu terminów wymiany oleju. W samochodach z salonu termin wymiany oleju jest podyktowany zapisami gwarancji. Jeżeli go nie dotrzymamy, gwarancja może stracić ważność. Jeśli kupujemy samochód używany i nie mamy informacji, kiedy ostatnio olej był wymieniany, warto to zrobić jak najszybciej po nabyciu pojazdu. Regularna wymiana oleju ma również tę zaletę, że w momencie sprzedaży samochodu, gdy pokażemy książkę serwisową z informacjami o terminach wymiany oleju, łatwiej przekonamy kupującego, że auto jest zadbane.

Zastanawiając się, co ile wymieniać olej i próbując znacznie przekraczać granicę sugerowaną przez producenta samochodu, warto pamiętać o kosztach. Zakup 4 litrów oleju dobrej jakości to koszt około 150 złotych. Wraz z innymi elementami (np. filtr) oraz wynagrodzeniem mechanika koszt wymiany oleju wynosi około 300 złotych. Natomiast koszt naprawy silnika i turbosprężarki po awarii może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości