Czego nie wiecie o prognozowaniu pogody? Czat z rzecznikiem IMGW

Autor:
Berenika
Olesińska
Prognoza pogody – ufać synoptykom czy ludowym porzekadłom?
Prognoza pogody – ufać synoptykom czy ludowym porzekadłom? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Czy jesteśmy w stanie przewidzieć pogodę długoterminową? Jak powstaje jej prognoza? Czy możemy ją wywróżyć z ludowych porzekadeł? Na wszystkie Państwa pytania odpowie ekspert. Zapraszamy na czat z Grzegorzem Walijewskim, rzecznikiem prasowym IMGW-PIB.

Ciekawostki na temat prognozowania pogody - czat z ekspertem

Widzowie Dzień Dobry TVN mieli okazję, by dowiedzieć się nieco więcej na temat metod prognozowania pogody. Podczas czatu z ekspertem Grzegorzem Walijewskim padły m.in. pytania o wykorzystywanie przez synoptyków modelu prognozowania UM oraz o wiarygodność ludowych przepowiedni. Niektórzy czytelnicy chcieli natomiast poznać przewidywania pogodowe na najbliższe dni.

W jaki sposób prognozuje się pogodę w Polsce?

Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW-PIB zaznacza, że synoptycy starają się zmatematyzować przyrodę, czyli ująć ją w liczby za pomocą wykorzystywanych do prognozowania wzorów. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

- To nie jest łatwy proces. Przede wszystkim musi być synoptyk, który ma odpowiednie narzędzia. Tymi narzędziami są np. modele meteorologiczne, które wspierają synoptyka; są to pomiary meteorologiczne (ponad 800 punktów w Polsce, które mierzą nam temperaturę, ciśnienie, wiatr) - wymienia ekspert.

Szczególną trudność sprawia przewidywanie pogody długoterminowej. - W Polsce i tak mamy tę sprawdzalność całkiem sporą. Do dwóch dni ona wynosi do 95%, ale od trzeciej doby do siódmej (im dłuższy okres wyprzedzenia, tym ta sprawdzalność spada) jest nawet około 70-75%. 16 dni - to tak naprawdę mówimy o sprawdzalności modelu i tutaj wynosi ona od 40 do 60% - wyjaśnia rzecznik prasowy IMGW-PIB.

A ile prawdy o pogodzie możemy znaleźć w ludowych porzekadłach? - Mam takie wrażenie, że ci, których życie zależy od pogody, czyli ci, którzy spędzają dużo czasu na polu, (...) na morzu, muszą znać pewne prawidła pogodowe. W tym przypadku uważam, że te obserwacje ludowe ujęte w porzekadła dosyć często mają wysoką sprawdzalność - twierdzi prezenter pogody Dzień Dobry TVN Tomasz Zubilewicz.

Czy pogodę można "poczuć w kościach?" Kim są meteoropaci? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości