Newsy

"IO" Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara. O czym opowiada film?

Newsy

Autor:
Tomasz-Marcin
Wrona/tvn24,
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
tvn24.pl
Złote statuetki Oscara

Komisja oscarowa pod przewodnictwem producentki filmowej Ewy Puszczyńskiej zdecydowała, że polskim kandydatem do Oscara 2023 w kategorii najlepszy film międzynarodowy będzie "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Obraz został wybrany spośród ośmiu tytułów, które spełniały warunki formalne. O czym opowiada? Kto jeszcze ubiegał się o nominację do prestiżowej nagrody?

"IO" Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara

Wtorkowa konferencja prasowa w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej zaowocowała ogłoszeniem polskiego kandydata do Oscara 2023 w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Siedmioosobowa komisja oscarowa postanowiła, że o prestiżową statuetkę ubiegać się będzie "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

Jak podaje tvn24.pl, przewodniczącą komisji była producentka filmowa Ewa Puszczyńska, współtwórczyni sukcesu "Idy" i "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego. Wspólnie z nią ważną decyzję podjęli dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski, laureat Oscara Jan A. P. Kaczmarek, nominowany do Oscara autor zdjęć Sean Bobbitt (m.in. "Judas and the Black Messiah"), twórca nominowanej do Oscara krótkometrażowej "Sukienki", Tadeusz Łysiak, producent i dystrybutor filmowy Mariusz Łukomski oraz Kamila Morgisz - kierowniczka Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych PISF. W tym miejscu warto podkreślić, że skład komisji zaakceptowali: minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej

Święto miłośników kina

Znamy laureatów Festiwalu Filmowego w Gdyni
Znamy laureatów Festiwalu Filmowego w GdyniDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Dzieło Skolimowskiego zostało wybrane spośród ośmiu tytułów, które spełniały warunki formalne. O wyróżnienie walczyły również: "Film balkonowy" - reż. Paweł Łoziński, "Iluzja" - reż. Marta Minorowicz, "Cicha ziemia" - reż. Aga Woszczyńska, "Kobieta na dachu" - reż. Anna Jadowska, "Broad Peak" - reż. Leszek Dawid, "Fucking Bornholm" - reż. Anna Kazejak oraz zakwalifikowany warunkowo film Michała Kwiecińskiego "Filip". 

"IO" Jerzego Skolimowskiego - o czym opowiada film?

Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego został już doceniony na Festiwalu Filmowym w Cannes. Jury pod przewodnictwem francuskiego aktora Vincenta Lindona uhonorowało obraz Nagrodą Jury.

Głównym bohaterem obrazu jest osioł o imieniu IO. Rzeczywistość pokazana z perspektywy zwierzęcia wydaje się przepełniona agresją, a co za tym idzie wyzuta z empatii. Warto jednak podkreślić, że reżyser unika ocen czy oskarżycielskiego tonu, w nieoczywisty sposób skłaniając widzów do refleksji na temat współczesnego świata. Drugoplanowe role w produkcji zagrali Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz, Isabelle Huppert, Lorenzo Zurzolo i Tomasz Organek.

Oscary 2023 - kalendarz 95. edycji Nagród Akademii

Jubileuszowa 95. gala wręczenia Nagród Akademii Filmowej została zaplanowana na 12 marca 2023 roku. Uroczystość tradycyjnie odbędzie się w Dolby Theatre w Los Angeles.

Jak podaje tvn24.pl, zgłoszenia w kategorii najlepszy film międzynarodowy przyjmowane będą do 3 października. 21 grudnia ogłoszone zostaną tak zwane krótkie listy z tytułami i nazwiskami twórców, które ostatecznie będą miały szansę na nominacje. Z kolei lista filmów nominowanych do Oscarów 2023 ogłoszona zostanie 24 stycznia przyszłego roku.

Więcej informacji na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Tomasz-Marcin Wrona/tvn24, Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kristian Dowling/Staff/Getty Images

Pozostałe wiadomości