"Wysoce zjadliwa grypa ptaków" szybko się rozprzestrzenia. Jest apel wojewody

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Źródło:
tvn24.pl
kura

"Wysoce zjadliwa" grypa ptaków (HPAI) została wykryta na terenie województwa mazowieckiego. Z tego powodu wojewoda Konstanty Radziwiłł zaapelował do hodowców drobiu, by zrobili co w ich mocy, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Czym jest ptasia grypa? Czy człowiek może się nią zarazić?

Ptasia grypa na Mazowszu

Wraz z migracyjnym okresem zwierząt wzrasta ryzyko zakażenia ptasią grypą. Wojewoda mazowiecki zwrócił uwagę, by hodowcy z okolic Mazowsza ze szczególną uwagą dbali o higienę w gospodarstwach, z powodu szybko rozprzestrzeniającej się zwierzęcej choroby wirusowej.

- Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) znów pojawiła się na terenie województwa mazowieckiego [...] Proszę pamiętać, że im szybciej uda się zminimalizować rozprzestrzenianie się grypy ptaków, tym mniejsze będą straty gospodarcze – podkreślił wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Zdrowie

Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby? Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Zaapelował przy tym, by hodowcy unikali kontaktu z dzikim ptactwem, myli często ręce oraz czyścili dokładnie przedmioty, które mają kontakt z surowym mięsem drobiu, a w gospodarstwie zakładali odzież i obuwie ochronne przeznaczone tylko do pracy w kurnikach.

Jak podaje TVN24, w trakcie panowania ptasiej grypy należy unikać kontaktu z chorymi zwierzętami. Ponadto nie powinno się poić drobiu wodą ze zbiorników, do których dostęp ma dzikie ptactwo oraz dotykać martwych, dzikich zwierząt bez odpowiedniego zabezpieczenia.

- Zgodnie z obowiązującym prawem, każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu należy zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji - przypomniał wojewoda.

Ptasia grypa. Czym jest?

Grypa ptaków to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są zarówno zwierzęta domowe, jak i dzikie ptactwo. Wirus może powodować zachorowania i śmiertelność u drobiu, gęsi i kaczek. Na zakażenie narażone są zwierzęta szczególnie w okresie wzmożonej migranci ptaków, dlatego hodowcy zobowiązani są do szczególnie uważnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Człowiek może zarazić się ptasią grypą w przypadku kontaktu z zakażonym drobiem, gdy łamane są zasady higieny.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego:  georgeclerk/ Getty Images

Pozostałe wiadomości