Klocki godne Oscara. Projektanci z Łodzi dostali ważne wyróżnienie: "Opowiadamy o architekturze w wyjątkowy sposób"

Do filmowych Oscarów jeszcze trochę czasu. Opowieści z ekranu zamieniamy na te o architekturze. Marta Nowacka i Łukasz Orzechowski - duet projektantów z Łodzi - dostali nie lada wyróżnienie. Za koncept "klocków architektonicznych" przyznano im srebrny medal Międzynarodowego Konkursu Designu w Los Angeles w kategorii Teaching Aids. Nagroda nazywana jest "architektonicznym Oscarem". Co jej przyznanie oznacza dla polskiego start-upu?

Archizo - Marta Nowacka i Łukasz Orzechowski - to star-up na miarę Oscara

Projektanci Marta Nowak i Łukasz Orzechowski znają się od dawna - a dokładniej mówiąc, od liceum. Są parą przyjaciół, których połączył wspólny biznes.

Klocki powstały 6 lat temu, kiedy pisałam warsztaty z tożsamości architektonicznej Łodzi. Potrzebowałam znaleźć skuteczny sposób na to, by opowiadać dzieciom i młodzieży o architekturze. Ponieważ nie było takich klocków, postanowiłam je zaprojektować i zaprosiłam Łukasza do współpracy

- wyjaśnia Marta Nowacka.
Jak tłumaczy, oboje starają się przekładać współczesną architekturę na klocki tak, by poprzez zabawę odbiorcy mogli uczyć się o estetyce i historii.
Klocki wykonywane są ze szkła akrylowego.

To materiał bardzo szlachetny. Pozwala na uzyskanie efektu witrażowości

- objaśnia Łukasz Orzechowski.
Piękny wygląd i misa edukacyjna klocków zapewniły im wygraną w architektonicznych Oscarach. Nagroda International Design Awards została przyznana polskiemu start-upowi, bo ten zwraca swoimi projektami uwagę na trendy graficzne i aspekty historyczne.

Klocki, które uczą architektury

To nie jest jedyna nagroda, jaka została przyznana duetowi Archizo. Ich klocki otrzymały m.in. nagrodę w konkursie "Must have" organizowanym przez Łódź Design Festival. Poza tym projektanci dostali też brązowy medal w międzynarodowym konkursie "Design that Educates Awards". Jednak to zdecydowanie architektoniczny "Oscar" jest dla nich szczególnym wyróżnieniem. Jakie wiążą z nim nadzieje?
- Opowiadamy o architekturze w wyjątkowy sposób (...) To olbrzymie wyróżnienie, a przy tym docenienie projektu, który wcześniej nie funkcjonował, nie istniał
- mówią zgodnie.
Trzymamy kciuki za duet architektów i za ich dalszy rozwój. W wywiadzie podzielili się z nami swoimi pomysłami na przyszłość - zapraszamy więc do obejrzenia nie tylko reportażu, ale i wideo z wizyty projektantów w studio:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz też:
Autor: Ola Lipecka
Reporter: Miłka Fijałkowska
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości