80. rocznica urodzin Mario Molina w Google Doodle. To dzięki niemu dziura ozonowa zmniejsza się

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Google
Nauka nie idzie w las
Nauka nie idzie w las Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

W Google Doodle pojawiła się nowa ilustracja logo przeglądarki. Tym razem uczczono pamięć Mario Molina w 80. rocznicę jego urodzin. Kim był i z czego zasłynął?

Mario Molina w Google Doodle

Google uczcił pamięć Mario Molina, przygotowując specjalną grafikę z wizerunkiem naukowca. Ilustracja nawiązuje do osiągnięć mężczyzny i widać na niej powierzchnię ziemi z dziurami ozonowymi. W nazwę Google wpisany został wzór ozonu (O3) oraz słońce. Naukowiec urodził się 19 marca 1943 roku i z okazji 80. rocznicy urodzin noblisty Google uczcił jego pamięć. 

Kim jest Mario Molina?

Mario José Molina Henríquez urodził się 19 marca 1943 roku w Meksyku, a zmarł 7 października 2020 roku. Był meksykańskim chemikiem atmosfery i laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1995 roku. To on przekonał rządy wielu państw do działań na rzecz ratowania warstwy ozonowej Ziemi. Był on jednym z naukowców, który ujawnł, w jaki sposób chemikalia niszczą tę warstwę, która jest kluczowa do ochrony mieszkańców planety przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Przełomowe badania były podstawą do powstania Protokołu montrealskiego, czyli międzynarodowego traktatu, który skutecznie zakazał produkcji prawie 100 chemikaliów niszczących warstwę ozonową. Traktat jest uważany za jeden z najbardziej wpływowych, jakie kiedykolwiek zawarto.

Molina już od dziecka zafascynowany był nauką. Do tego stopnia, że zamienił domową łazienkę w prowizoryczne laboratorium. Uwielbiał także bawić się swoim zabawkowym mikroskopem. Molina zdobył tytuł licencjata w dziedzinie inżynierii chemicznej na Narodowym Autonomicznym Uniwersytecie Meksyku, a także stopień naukowy na Uniwersytecie we Freiburgu w Niemczech.

Po skończonych studiach wyjechał na badania podoktrorandzkie do Stanów Zjednoczonych. Uważa się, że to dzięki jego odkryciom naukowym jesteśmy na dobrej drodze do odbudowania warstwy ozonowej w ciągu kilku następnych dziesięcioleci. Jego pracę kontynuuje Mario Molina Center - instytut badawczy w Meksyku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Google

Źródło zdjęcia głównego: Leigh Vogel / Contributor/Getty Images

Pozostałe wiadomości