Zima
Dzięki odpowiedniemu postępowaniu przy suszeniu przemokniętych butów zapobiega się ich deformacjom i zniszczeniu materiału.
Jak szybko wysuszyć buty?
Najszybsze metody suszenia butów mogą być dla nich szkodliwe, na przykład ta z wykorzystaniem suszarki do włosów może przyczyniać się do deformacji obuwia. Podobnie jest w przypadku suszenia ich w suszarce bębnowej. Także stawianie na grzejniku nie będzie dobrym rozwiązaniem.
Żeby przyspieszyć cały proces, warto najpierw osuszyć je z zewnątrz, można to zrobić ręcznikiem papierowym lub materiałowym. Do środka warto włożyć gazety. Ważne jest, aby nie były kolorowe, gdyż pod wpływem wilgoci mogą zafarbować wnętrze. Tak przygotowane buty można postawić na słońcu lub w ciepłym pomieszczeniu, jednak nigdy na kaloryferze. Warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż metoda ta jest czasochłonna, ale jest najbezpieczniejszą formą dla naszej odzieży.
Jak suszyć buty z wysokimi cholewkami
Buty z wysokimi cholewkami można suszyć na sznurku. Dotyczy to zarówno kozaków, jak i trampek. Nie powstanie wtedy dużo zagnieceń, które szpeciłyby obuwie. Mogą zostać jedynie ślady po klamerce, które łatwo będzie naprawić przy użyciu ciepłej wody i impregnatu. Zanim jednak przypniemy buty do sznurka, warto je osuszyć z zewnątrz, a do środka włożyć wypełnienie. Zapobiegnie to skurczeniu się materiału.
Drugim sposobem jest suszenie ich w pozycji odwróconej. W tym celu jednak potrzebny będzie kijek, na którym będzie można umieścić but do góry nogami. Taki sposób również sprawi, że cholewki nie zmienią swojego kształtu.
Jak suszyć buty skórzane
Skóra jest z jednej strony niezwykle wytrzymałym materiałem, a jednocześnie wymaga specjalnego traktowania. Jeżeli przemokły nam skórzane buty, to należy je osuszyć z zewnątrz, a jeżeli wyraźne są plamy, to całą powierzchnię można przetrzeć wilgotną szmatką, aby uniknąć powstania zacieków.
Następnie należy wyjąć sznurówki, rozłożyć szeroko cholewki i język. Środek również powinno się wstępnie wytrzeć, np. ręcznikiem papierowym. Podczas suszenia skórzanych butów trzeba pamiętać o tym, że mokra skóra jest bardzo rozciągliwa, a podczas suszenia może się mocno skurczyć. Żeby zapobiec deformacji najlepiej włożyć prawidło lub wnętrze wypełnić gazetami.
Taki rodzaj obuwia suszy się w temperaturze pokojowej - nie powinno się go stawiać na grzejnikach, blisko kominków, kaloryferów, ani tym bardziej wkładać do piekarnika. Skóra pod wpływem wysokiej temperatury przesusza się i pęka, co nie tylko będzie nieestetycznie wyglądać, ale też wpłynie na czas używania rzeczy z niej zrobionych. Kiedy obuwie będzie całkowicie suche, można przystąpić do impregnacji. To bardzo ważny etap, który pomoże je zabezpieczyć przed kolejnym nasiąknięciem wodą.
Suszenie butów w suszarce i na grzejniku
Taka metoda jest niezwykle szkodliwa dla każdego rodzaju obuwia. Niszczy materiał, z którego jest zrobione oraz przyczynia się do trwałych deformacji. Lepiej jest dać butom wyschnąć w temperaturze pokojowej niż suszyć je na grzejnikach lub w suszarce bębnowej. Dzięki temu uniknie się skurczenia się obuwia oraz powstania zagnieceń, które mogłyby obcierać stopę.
Zobacz także:
- Jak skutecznie czyścić buty sodą oczyszczoną?
- Domowe sposoby na to, jak zdezynfekować buty
- Jak wyczyścić buty z nubuku? 6 domowych sposobów
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Olga Pankova/Getty Images