Domowe sposoby na to, jak zdezynfekować buty

dlon czyszczaca meskie buty z cholewka sciereczka
Buty czyszczone ściereczką
Źródło: Yagi Studio / Getty Images
Buty to część garderoby, która najbardziej się brudzi. Zabrudzenia pojawiające się na powierzchni obuwia w większości przypadków w łatwy sposób można wyczyścić wodą lub odpowiednim środkiem czyszczącym do butów. Problem pojawić się może wtedy, gdy zechcemy zdezynfekować całe buty, w celu pozbycia się bakterii oraz zarodników grzybów. Warto przeprowadzić dezynfekcję, jeśli kupiliśmy używane buty lub zmagaliśmy się wcześniej z grzybicą skóry lub paznokci stóp. Osoby zastanawiające się, jak zdezynfekować buty, mogą skorzystać z wielu domowych sposobów lub oddać je do specjalistycznej pracowni.

W sklepach z używaną odzieżą można znaleźć wiele oryginalnych ubrań, butów i dodatków, jednak zakupione tam przedmioty warto dokładnie wyczyścić, ponieważ nie mamy pewności, kto wcześniej z nich korzystał. Niebezpieczne dla naszego zdrowia bakterie i grzyby nie pochodzą wyłącznie od pierwszego właściciela przedmiotu – wiele grzybów może rozwijać się również z powodu nieodpowiednich warunków przewozu ubrań. Dezynfekcja konieczna jest także w momencie, gdy zmagamy się z grzybicą skóry oraz paznokci stóp. Nawet przeprowadzona z powodzeniem kuracja lekami może okazać się daremna, jeśli korzystać będziemy ze skarpet i butów, w których bytują grzyby. Najlepszą metodą na bezpowrotne pozbycie się ich jest wymiana obuwia na nowe, jednak nie zawsze trzeba rezygnować z ulubionych butów. Istnieje szereg domowych sposobów dezynfekcji butów, można również skorzystać z usług profesjonalistów, na co dzień zajmujących się dezynfekowaniem obuwia.

Jak zdezynfekować buty? Domowe sposoby

Jednym z problemów z używanym obuwiem, który w łatwy sposób można zniwelować, jest nieprzyjemny zapach. Dużo trudniej jest samodzielnie pozbyć się bakterii i grzybów żyjących w butach. Pierwszym koniecznym krokiem w dezynfekcji butów jest wyjęcie starych wkładek i wyrzucenie ich (należy zastąpić je nowymi, jednak dopiero po przeprowadzeniu dezynfekcji). Warto przejrzeć asortyment sklepów mających w ofercie wkładki – wielu producentów wytwarza obecnie wkładki o właściwościach przeciwgrzybiczych.

Prostym sposobem na dezynfekcję jest wypranie butów w pralce, jednak można sobie pozwolić na to tylko wtedy, kiedy buty nie są dla nas wyjątkowo wartościowe. Należy pamiętać, że klej, którym klejone były poszczególne części, może rozpuścić się pod wpływem temperatury, przez co obuwie ulegnie zniszczeniu. To dobre rozwiązanie dla osób, które zastanawiają się, jak zdezynfekować buty z lumpeksu – nawet jeśli ulegną zniszczeniu, ich strata nie będzie tak odczuwalna, jak w przypadku nowych, drogich butów ze sklepu. Buty można w środku przetrzeć szmatką nasączoną denaturatem lub spirytusem, a następnie wywietrzyć – część grzybów prawdopodobnie zginie pod wpływem kontaktu z alkoholem. Innym domowym sposobem na odkażenie butów jest nasączenie szmatki bądź waty formaliną i włożenie jej do butów. Następnie należy umieścić buty na 24 godziny w worku foliowym. Buty zawinięte w folię można również włożyć do zamrażarki (niska temperatura może zabić część bakterii i grzybów). Innym sposobem na dezynfekcję i jednocześnie pozbycie się nieprzyjemnego zapachu jest przetarcie wewnątrz butów olejkiem, na przykład miętowym lub herbacianym. Również soda oczyszczona wsypana na noc do butów pozwala wchłonąć zapach – rano wystarczy wciągnąć ją rurą od odkurzacza.

Jak zdezynfekować buty po grzybicy w domu?

Istnieje wiele domowych sposobów na dezynfekcję butów, jednak specjaliści informują, że większość tych rozwiązań nie jest skuteczna. Zarodniki grzyba są bardzo trudne do wytępienia, zwłaszcza, kiedy żyją w materiale buta. Jeśli po grzybicy chcemy uniknąć wtórnego zakażenia, najlepiej wymienić buty na nowe lub oddać je do specjalistycznych gabinetów, które w maszynach nowej technologii odkażą buty. Również w aptekach i drogeriach można kupić środki odkażające buty, takie jak spray lub proszek, jednak nie mamy wówczas pewności, czy wszystkie zakamarki buta zostały z powodzeniem zdezynfekowane. Osoby, które zmagały się z problemami w obrębie paznokci i zastanawiają się, jak skutecznie zdezynfekować buty po grzybicy paznokci w domu, by uniknąć wtórnego zakażenia powinny wymienić obuwie na nowe.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Czy dzieci powinny nosić obuwie w domu? "Każdy kapeć, każdy but będzie ograniczał pracę mięśni"

x-news

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!