Newsy

Lek na małpią ospę? Naukowcy testują skuteczność jednego z preparatów

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
medonet
małpia ospa, laboratorium

Rośnie liczba zakażeń małpią ospą w Europie. Zdaniem naukowców istnieje co najmniej jeden lek antywirusowy, który może być skuteczny w walce z małpią ospą. Co to za lek i jak działa?

Lek na małpią ospę?

Jak podaje wielu naukowców z różnych instytucji na świecie, substancja o nazwie tekowirymat może skrócić okres występowania symptomów małpiej ospy, a także czas, w którym osoba zakażona stwarza ryzyko przenoszenia wirusa dalej. Jednocześnie naukowcy podkreślają, że aby mieć pewność co do tego, konieczne są dalsze badania. Taka opinia pojawiła się również w miesięczniku naukowym The Lancet Infectious Diseases

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Rosnąca liczba przypadków zakażenia małpią ospą powoduje, że naukowcy starają się jak najszybciej znaleźć środek zapobiegawczy. Dlatego też pierwsze informacje o możliwych właściwościach tekowirymatu są szeroko komentowane zarówno w świecie nauki, jak i w mediach.

Tekowirymat – co to za lek?

Tekowirymat nie jest obecnie powszechnie dostępnym lekiem. To doustny preparat, który można dostać w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dotychczas stosowany był w leczeniu osób zakażonych ospą prawdziwą. Obecnie europejskie pozwolenie obejmuje również leczenie małpiej ospy.

Jak dotąd przypadki zakażenia tym wirusem potwierdzono w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Hiszpanii, Belgii, Szwecji, Czechach, Słowenii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, USA i w Kanadzie.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: medonet

Źródło zdjęcia głównego: BILL OXFORD/Getty Images

Pozostałe wiadomości