Krakowski jarmark bożonarodzeniowy jednym z najpiękniejszych na świecie

Newsy


CNN ogłosiło listę najlepszych jarmarków świątecznych na świecie. Wśród 17 wyróżnionych jarmarków znalazł się krakowski targi bożonarodzeniowy. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska spotkała się z aktorem Tomaszem Schimscheinerem.

Krakowski jarmark wyróżniony przez CNN

Dziennikarz CNN i podróżnik Joe Minihane przygotował coroczne zestawienie 17 najlepszych targów bożonarodzeniowych na świecie. Możemy być dumni, ponieważ obok jarmarku w Nowym Jorku czy w Florencji, na liście widnieje targ krakowski! Zdaniem Minihane’a, targi w Krakowie to wszechstronne doświadczenie związane z zakupami świątecznymi.

Autor zestawienia poleca jarmark w Krakowie wszystkim tym, którzy marzą o białych świętach. Zdaniem dziennikarza oprószony śniegiem Kraków jest bardziej magiczny niż inne targi w Europie. Joe Minihane poleca zwłaszcza zakup ręcznie malowane bombki, prażone orzechy w przyprawach, cukierki, tanie antyki oraz inne świąteczne bibeloty.

100-letnia tradycja jarmarku

Krakowski jarmark to coroczna, ponad stu letnia tradycja. Odbywa się na Rynku Głównym. Tegoroczna edycja jarmarku bożonarodzeniowego w Krakowie trwa od 29 listopada do 7 stycznia. Jarmark to kilkadziesiąt stoisk, z których każde prezentuje unikalne i rękodzielnicze produkty.

Na krakowskim targu bożonarodzeniowym znajdziemy między innymi: tanie antyki, wyroby ceramiczne, własnoręcznie przygotowywane ozdoby choinkowe, biżuterię oraz mnóstwo słodyczy, w tym prażone orzechy na słodko i słono, krówki, domowe ciasta, miody, grzane wina z goździkami. Oprócz łakoci można spróbować regionalnych specjałów: pierogi oraz oscypki na ciepło, pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz kiełbasę z grilla.

Oprócz zakupów, na krakowskim Rynku Głównym w czasie jarmarku odbędzie się wiele imprez artystycznych, między innymi 77. Konkurs Szopek Krakowskich, w Wigilię odbędzie się pokaz "Dziadów Polskich". Zaś 26 grudnia odbędzie się wspólne kolędowanie przy pomniku Adama Mickiewicza.

Zobacz też:

Autor: Magdalena Gudowska