Nowe obostrzenia dotyczą także szkół. Premier: "Przed nami arcytrudny czas"

Mateusz Morawiecki
TVN24
Mateusz Morawiecki, podczas konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z ministrem zdrowia, ogłosił kolejne obostrzenia wprowadzane w związku z pandemią koronawirusa. Zmiany będą obowiązywały od soboty, 7 listopada do 29 listopada.

Nowe obostrzenia

Premier na konferencji prasowej poinformował:

Druga fala pandemii koronawirusa uderzyła w Polskę, Europę z niebywałą siłą

- powiedział Mateusz Morawiecki i dodał, że liczba zakażeń w Europie przekroczyła 10 mln przypadków.

Dzisiaj zdaje się, że właśnie listopad będzie tym najtrudniejszym miesiącem w czasie pandemii. Przed nami arcytrudny czas.

Edukacja - obostrzenia

Rozszerzamy nauczanie zdalne również na klasy 1-3 i przedłużamy okresy nauki zdalnej dla uczniów od 4 klasy do 29 listopada

Pozostałe zmiany:

 • przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych do 29 listopada.
  • szkoły wyższe w trybie zdalnym
   • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
    • zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni.

     Na wsparcie pracy zdalnej przez nauczycieli przeznaczone zostanie dodatkowy bon na zakup akcesoriów do pracy zdalnej - 500 zł.

     Ograniczenia w strefie kultury

     Wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne będą zamknięte

     Na tym etapie bardzo zasadnicze ograniczenia dotkną wszystkie placówki kultury - teatry, kina, muzea, teatry, galerie, wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne będą tymczasowo zamknięte, bo chcemy zmniejszyć ruch społeczny.

     - oświadczył premier.

     Ograniczenia w życiu społecznym

     • kościoły 1 os/15 m2 do 29 listopada
      • w godz. 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
       • ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób
        • zakaz organizacji spotkań i imprez
         • zalecenie ograniczenia przemieszczania się osób 70+ (z wyłączeniem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego lub obrzędów religijnych)

          Hotele - obostrzenia

          Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla osób podróżujących służbowo

          Handel

          Premier ogłosił, że zostaną zamknięte sklepy w galeriach handlowych. Otwarte zostają te z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi oraz ze środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowlanymi oraz artykułami dla zwierząt, prasą oraz usługi.

          W mniejszych sklepach (do 100 m2) będzie mogła przebywać 1 os/10 m2, a w sklepach pow. 100 m2 pozostaje 1os/15 m2.

          Wzywam do przestrzegania wszystkich obostrzeń. Żaden plan się nie powiedzie, jeśli nie będziemy solidarni i odpowiedzialni

          - powiedział premier.

          Zawieszona zostaje działalność sanatoriów. Restauracje mogą wydawać posiłki na wynos oraz w dowozie. W transporcie publicznym może być zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich.

          Koronawirus w Polsce

          Premier informował także, że jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców to: "włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa, ale jeśli przekroczy 75 to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu się".

          Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25 ale poniżej 50 na 100 tys. to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli większa niż 10, a mniejsza niż 25 to powrotu do stref żółtych. Oby jak najszybciej to nastąpiło

          - powiedział.

          Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

          Wciąż mamy duże rezerwy sprzętu. Ponad 1000 wydanych ostatnio respiratorów, czeka na wydanie w najbliższych dniach kolejne 1000. Jest jeszcze wolnych 31% łóżek, ale chcemy, żeby ten bufor bezpieczeństwa był cały czas.

          - mówił szef rządu.

          Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że nasz system opieki zdrowotnej jest na granicy wydolności. Zaapelował do osób, które pokonały koronawirusa:

          Bardzo ważny apel do ozdrowieńców - chcielibyśmy, żeby ozdrowieńcy włączyli się w akcję wolontariatu opieki nad seniorami i zgłaszali do regionalnych RCKiK. Każdy może oddać osocze na cele lecznicze

          Całą konferencję możesz zobaczyć tutaj:

          Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od początku epidemii odnotowano 439 536 przypadki COVID-19, zmarło 6 475 osób. W środę potwierdzono zakażenie koronawirusem u 24 692 osób. Pochodzą one z województw: wielkopolskiego (3952), mazowieckiego (2797), dolnośląskiego (2324), małopolskiego (2245), śląskiego (2165), łódzkiego (1766), lubelskiego (1543), kujawsko-pomorskiego (1429), pomorskiego (1352), podkarpackiego (1280), świętokrzyskiego (767), zachodniopomorskiego (747), opolskiego (644), podlaskiego (625), warmińsko-mazurskiego (622), lubuskiego (434).

          Z powodu COVID-19 zmarło 57 osób, natomiast z powodu współistnienia koronawirusa z innymi schorzeniami zmarło 316 osób.

          Zobacz też:

          Radosław Majdan o koronawirusie: "Po każdym oddechu dostawałem ataków nienaturalnego kaszlu, dusiłem się"

          Trudna sytuacja pacjentów - tysiące zabiegów zostało odwołanych. "Tym ludziom trzeba pomóc"

          "Ambulans z serca" - niesamowita inicjatywa medyków, którzy pragną pomagać bezdomnym

          Zobacz wideo: Czy utrata węchu musi oznaczać koronawirusa?

          Autor: Jola Marat

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości