Newsy

82-letnia astronautka będzie najstarszą osobą w kosmosie. W podróż zabiera ją najbogatszy człowiek świata

Newsy

astronauta

Już we wtorek 20 lipca Jeff Bezos, twórca Amazona i najbogatszy człowiek świata, poleci w kosmos. Wśród pasażerów znajdą się m.in. 18-letni student i 82-letnia pionierka lotów kosmicznych Wally Funk. Kim jest najstarsza kobieta, która poleci w kosmos?

Kim jest Wally Funk?

Wally Funk ma 82 lata i jest pilotem. Jako pierwsza kobieta została instruktorką lotnictwa w amerykańskiej bazie wojskowej i śledczą ds. bezpieczeństwa lotniczego w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa Transportu. W wieku 21 lat przeszła szkolenie (była najmłodsza z 13 kobiet, które brały udział w projekcie) w ramach programu Mercury 13. Mimo że zaliczyła wszystkie testy, to nigdy nie poleciała w kosmos. Teraz to się zmieni.

Już we wtorek (20 lipca) kobieta dołączy do Jeffa Bezosa, twórcy Amazona i najbogatszego człowieka świata, i odbędzie lot suborbitalny. Razem z nimi na pokładzie rakiety New Shephard znajdą się także Mark, brat miliardera oraz 18-letni student Oliver Daemen, syn właściciela holenderskiej firmy inwestycyjnej. Chłopak dostał bilet w prezencie od ojca i będzie najmłodszym astronautą w historii.

Z kolei 82-latnia Funk będzie najstarszą osobą, która poleci w kosmos. Pobije tym samym osiągnięcie nieżyjącego już Johna Glenna. Mężczyzna mając 77 lat, znalazł się na pokładzie promu kosmicznego Discovery w 1998 r.

Lot w kosmos Bezosa - gdzie oglądać?

Załoga poleci w kosmos rakietą New Shepard, którą zbudowała należąca do Bezosa firma Blue Origin. Start promu został przewidziany na wtorek 20 lipca, na godzinę 15:00 polskiego czasu, ale transmisja rozpocznie się już o 13:30. Przygotowania i sam start rakiety będzie można zobaczyć na żywo na stronie internetowej Blue Origin – BlueOrigin.com. Po locie zaplanowano też konferencję prasową, którą również będzie można obejrzeć w sieci.

Rakieta New Shepard wzniesie się na wysokość ok. 100 km nad Ziemię i wykona pionowy lot do tak zwanej Linii Karmana, która uznawana jest za umowną granicę kosmosu. Uczestnicy lotu przez kilka minut doświadczą stanu nieważkości. Następnie kapsuła ciśnieniowa wróci na Ziemię.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Ich pasją jest kosmos

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Science Photo Library RF

Pozostałe wiadomości