IMGW: ostrzeżenia przed upałem i burzami z gradem

Spocony chłopiec pije wodę w upalny dzień
fot.Ingolf Hatz/Getty Images
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali pomarańczowe i żółte alerty przed upałami i burzami z gradem. We wtorek termometry mogą pokazać nawet 33 stopnie Celsjusza. Jak informuje IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że może stanowić on zagrożenie zdrowia i życia. Spodziewane są również zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu.

We wtorek po południu we wszystkich województwach wciąż obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Alerty pierwszego stopnia na wschodzie Podlasia, Lubelszczyzny oraz Warmii i Mazur zmieniono na drugi stopień. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść nawet 33 stopnie C.

Upalnie nie będzie jedynie w południowych powiatach Śląska, Małopolski i Podkarpacia.

Ostrzeżenia przed burzami

W województwie zachodniopomorskim w powiatach: myśliborskim, gryfińskim, pyrzyckim, goleniowskim, polickim, Świnoujście, kamieńskim, Szczecin, starogardzkim prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami o sumie od 30 do 50 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 110 kilometrów na godzinę. Miejscami może pojawić się grad. Istnieje ryzyko wystąpienia pojedynczych trąb powietrznych.

Ostrzeżenia ważne będą od godziny 17 do godziny północy.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem we wszystkich województwach

IMGW przewiduje, że w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, dolnośląskim, lubelskim i mazowieckim, w powiatach, w których nie obowiązują alerty drugiego stopnia, temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 st. C do 32 st. C, w środę od 30 st. C do 32 st. C, zaś temperatura minimalna w nocy od 17 st. C do 18 st. C.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia będą obowiązywać do godziny 20 w środę lub w czwartek (woj. lubelskie). 

Zagrożenie zdrowia i życia

Jak informuje IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że może stanowić on zagrożenie zdrowia i życia. Spodziewane są również zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność oraz śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. "Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych" - apeluje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

Źródło: PAP, IMGW

Zobacz także:

100 euro za wyrzucony niedopałek. Niemcy zaostrzają kary za śmiecenie

5-latka wypadła z pierwszego piętra. Dziecko po upadku samo wróciło do domu

Autor: Anna Kobyłka

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!