Newsy

100 euro za wyrzucony niedopałek. Niemcy zaostrzają kary za śmiecenie

Niedopałki papierosów leżące na ulicy

fot. JLFCapture/Getty Images

Newsy

100 euro za wyrzucony niedopałek. Niemcy zaostrzają kary za śmiecenie

Niedopałki papierosów leżące na ulicy

fot. JLFCapture/Getty Images

Jak informuje telewizja  Deutsche Welle w Nadrenii Północnej-Wesftalii wyrzucenie na ulicę niedopałka albo innego śmiecia będzie zagrożone znacznie wyższą karą niż dotąd. Resort środowiska tego niemieckiego landu opublikował nowy katalog mandatów za śmiecenie.

Rozpiętość sankcji, jakie czekają osoby nieodpowiednio obchodzące się z odpadami, jest bardzo duża: 100 euro za wyrzucenie na ulicę np. jednorazowego kubka po kawie czy papierowego talerza, aż do 50 tys. euro za świadome, nieodpowiednie składowanie większej ilości odpadów niebezpiecznych dla środowiska, jak np. zużyty olej, farby czy gruz budowlany.

Minister środowiska Ursula Heinen-Esser podkreśla: „Przestrzeń publiczna to nie śmietnik. Nieuważne i lekkomyślne usuwanie odpadów to nie jest drobne przewinienie.” W samej Kolonii wydawane jest rocznie 7,4 miliona euro na usuwanie „dzikich” śmieci. Zarząd Dróg Krajowych NRW ma rocznie ok. 7 milionów euro kosztów dodatkowych, aby zebrać 16.000 ton śmieci leżących wzdłuż dróg.

„Każda część sztuczna, czy to torebka foliowa, kubek jednorazowy czy po prostu wyrzucony na ulicę papierek po cukierku, dostaje się do środowiska, tam rozkłada się na coraz to mniejsze części, aż staje się mikroplastikiem”- tłumaczy Ursula Heinen-Esser. Koszty utylizacji odpadów dotyczą całego społeczeństwa.

Źródło: Deutsche Welle

Zobacz także:

Kędzierzyn-Koźle. Trwa akcja ratownicza po wybuchu gazu. Pod gruzami mogą być ludzie

Zadała dzieciom ciosy nożem - jedno z nich nie żyje. Potem wbiła sobie nóż w serce

Śmierć Noa Pothoven. To nie była eutanazja. Tragiczna historia 17-latki z Holandii


Co sądzisz o tym artykule?
92
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0