Godziny dla seniorów. Czy obowiązują w weekend?

Seniorzy w aptece
Morsa Images/Getty Images
Źródło: Digital Vision

Godziny dla seniorów znów obowiązują. W związku ze wzrostem zakażeń i zgodnie z zapowiedzią szefa rządu, w Polsce zostały wprowadzone ograniczenia w sklepach. W określonych godzinach zakupy mogą robić tylko osoby z grupy ryzyka. Obostrzenie obowiązuje od czwartku, 15 października. Czy dotyczy także weekendów?

Godziny dla seniorów

Po konferencji prasowej po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski informowali o kolejnych krokach podejmowanych w celu ograniczenia epidemii koronawirusa.

Od 15 października, od godz. 10 do 12 w sklepach i aptekach obowiązywać będą godziny dla seniorów

- informował premier Mateusz Morawiecki.

Godziny dla seniorów - czy obowiązują w weekend?

Morawiecki poinformował, że celem ochrony osób starszych przed COVID-19 od czwartku, 15 października, tak jak wiosną, wprowadzone zostają godziny dla seniorów w aptekach, sklepach i drogeriach. To oznacza, że między godz. 10 a godz. 12 zakupy w tych miejscach będą mogły robić wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Ograniczenie wprowadzone wiosną dotyczyło osób po 65. roku życia.

Jak czytamy na stronie gov.pl, godziny dla seniorów obowiązują w dni powszednie, co oznacza, że w weekend ograniczenie to nie obowiązuje.

Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, drogerii, aptece oraz na poczcie mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Seniorzy a koronawirus

Szef rządu przywołał statystyki mówiące, że wśród osób zakażonych koronawirusem, które przekroczyły 80-85 rok życia, prawie co piąta - a wśród jeszcze starszych osób, co czwarta - umiera.

Wszelkie nasze działania muszą służyć temu, żeby ograniczyć zachorowalność, zwłaszcza wśród osób starszych

- tłumaczył Morawiecki.

Wśród osób powyżej 60. roku życia niemal połowa liczby pacjentów jest w szpitalach, a wśród osób, które korzystają z respiratorów, czyli są w naprawdę bardzo trudnym, bardzo ciężkim stanie zdrowia, to już jest 80 proc. Bardzo gorąco apelujemy, żeby osoby starsze pozostały w domach. Tam, gdzie mogą, niech pozostaną w domach

- mówił.

Szef rządu przedstawił wówczas strategiczne cele na najbliższe tygodnie. Pierwszym z nich jest - jak wskazywał - możliwe ograniczenie liczby zgonów i zapewnienie ochrony seniorom, czyli osobom najbardziej narażonym na utratę zdrowia i śmierć. Drugi to zapewnienie wydolności służby zdrowia, a trzeci - "utrzymanie gospodarki w możliwie dużym reżimie sanitarnym, ale na obrotach normalnych".

Premier, mówiąc o trzecim ze strategicznych obszarów, czyli o gospodarce, akcentował, że rząd chce uniknąć jej ponownego zamknięcia. Jak wyjaśnił, celem jest to, aby tam, gdzie to możliwe, funkcjonowała ona normalnie.

Te branże, które w największym stopniu wiążą się z kontaktowaniem ludzi między sobą - tak jak w ostatnich kilku miesiącach miały ograniczenia, tak i będą miały ograniczenia w kolejnych miesiącach. Jednak pozostałe zakłady przemysłowe, firmy, przedsiębiorstwa - handlowe, usługowe, chcemy aby mogły funkcjonować

- zapewnił.

Jeśli uda się wyhamować dynamikę, to nie przewidujemy jakiś istotnych dalszych ograniczeń poza tymi, które dziś obowiązują

- powiedział. Zauważył też, że od zarządzających przedsiębiorcami zależy odpowiednie ułożenie czasu pracy i umożliwienie pracy zdalnej dla osób powyżej 55-60 roku życia.

Premier Morawiecki podkreślał, że Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego obraduje w regularnym, codziennym cyklu. Zgodnie z jego zapowiedzią o kolejnych decyzjach rząd poinformuje w czwartek, a najpóźniej - w piątek.

Dążymy do ustabilizowania sytuacji, dążymy do tego, aby dynamika wzrostu zachorowań była malejąca

- mówił.

Zobacz też:

Maseczki są pełne bakterii. Jak często powinniśmy je wymieniać, by pomagały zamiast szkodzić?

Koronawirus chorobą zawodową? Sprawdź, kiedy przysługuje ci zasiłek

Kupili telefony, ale ich nie dostali. Przestępcy oszukali setki osób

Zobacz wideo: Telefon Wsparcia dla Seniorów nie przestaje dzwonić

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości