Najstarszy mężczyzna na świecie ma 112 lat i 326 dni. W czym tkwi sekret jego długowieczności?

najstarszy mężczyzna na świecie, staruszek
Sabine van Erp/Pixabay
112 lat i 326 dni - dokładnie tyle liczy sobie Emilio Flores Marquez. To najstarszy żyjący obecnie mężczyzna na świecie. Mimo bardzo zaawansowanego wieku cierpi tylko na głuchotę, a w wieku 101 lat wszczepiono mu rozrusznik serca. Portorykańczyk trafił właśnie do Księgi Rekordów Guinnessa.

Emilio Flores Marquez - najstarszy mężczyzna na świecie

Najstarszym żyjącym obecnie mężczyzną na świecie jest Portorykańczyk Emilio Flores Marquez, która ma 112 lat i 326 dni - ogłosiła Akademia Rekordów Guinnessa.

Marquez urodził się 8 sierpnia 1908 roku jako drugie z 11 dzieci i jako pierwszy chłopiec. Opuścił szkołę po trzech latach nauki, aby pomóc ojcu na rodzinnej plantacji trzciny cukrowej. Jako najstarszy syn był odpowiedzialny za prace domowe i opiekę nad dziewięciorgiem ocalałego rodzeństwa.

- Mój tata wychowywał mnie z miłością i nauczył mnie kochać wszystkich. Zawsze mówił mi i moim braciom oraz siostrom, abyśmy czynili dobro, dzielili się wszystkim z innymi. A wtedy Chrystus będzie żył we mnie! - podkreśla pytany sekret swojej długowieczności.

Najstarszy mężczyzna na świecie trafił do Księgi Rekordów Guinnessa

Marquez miał czworo dzieci, z których dwoje zmarło. Żonaty był z Andreą Perez De Flores, która zmarła w 2010 roku po 75 latach małżeństwa.

Mimo bardzo zaawansowanego wieku cierpi tylko na głuchotę, a w wieku 101 lat wszczepiono mu rozrusznik serca.

Wcześniej najstarszym mężczyzną, uznanym w księdze rekordów Guinnessa, był Rumun Dumitru Comanescu, który w dniu śmierci 27 czerwca 2020 r. miał 111 lat i 219 dni.

Najstarsza żyjąca kobieta

Najstarszą żyjącą obecnie kobietą jest 117-letnia Kane Tanaka, mieszkająca w Japonii.

Oficjalnie uznany przez księgę rekordów Guinnessa rekord ludzkiej długowieczności należy do Francuzki Jeanne Louise Calment, która żyła 122 lata i 164 dni i zmarła w 1997 roku. Wśród mężczyzn uważa się, że najdłużej żył Japończyk Jiroemon Kimura, który zmarł wkrótce po swoich 116. urodzinach w czerwcu 2013 roku.

81-letni alpinista chce zdobyć 14 ośmiotysięczników. "W ten sposób oddam hołd ofiarom koronawirusa". Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Katarzyna Grochola na zakrwawionej podłodze. "Myślałam, że nigdy tego zdjęcia nikomu nie pokażę"

Beata Tadla apeluje, by nie lekceważyć objawów udaru mózgu. "Ludzie, którzy byli ze mną, błyskawicznie wezwali karetkę"

Simon i Bibi rozstali się. "Czuję się przegrany"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości