Newsy

Dodatek energetyczny - osoby ogrzewające domy innymi źródłami ciepła niż węgiel dostaną dofinansowanie. Ile wynosi i jak złożyć wniosek?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24/gov.pl
Banknoty 100 zł

Część Polaków może skorzystać ze specjalnego dodatku węglowego. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwi uzyskanie dodatkowych środków na ogrzewanie. Wsparcie otrzymają również niektóre instytucje użyteczności publicznej. Ile będzie można dostać?

Wsparcie finansowe dla wszystkich gospodarstw domowych

Prezydent podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Oznacza to, że dopłat mogą spodziewać się nie tylko osoby ogrzewające dom przy użyciu innych niż węgiel paliw grzewczych.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

- Proponowana pomoc finansowa wspomoże budżety domowe oraz zwiększy poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego - powiedziała minister Anna Moskwa podczas konferencji prasowej, która odbyła się 5 sierpnia 2022 r.

Wsparcie finansowe jest jednorazowym świadczeniem dla tych, którzy posiadają indywidualne źródła ciepła zasilane: "pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, w szczególności brykietem drzewnym, słomą lub ziarnami zbóż albo skroplonym gazem LPG albo olejem opałowym". 

Dodatek energetyczny - ile wyniesie?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało kwoty dodatku dla odbiorców źródeł ciepła. Ma on być bez progów dochodowych i dotyczyć będzie wybranego źródła ciepła.

Dodatek na ogrzewanie wyniesie:

  • 3 tys. zł (liczba gospodarstw domowych: 390 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe na pellet drzewny albo inny rodzaj biomasy, w szczególności (brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż),
  • 1 tys. zł (liczba gospodarstw domowych: 530 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy zasilane drewnem kawałkowym,
  • 500 zł (liczba gospodarstw domowych: 150 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,
  • 2 tys. zł (liczba gospodarstw domowych: 122 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania kocioł olejowy.

Jak szacuje rząd, łączny koszt dla budżetu wsparcia wyniesie 9 miliardów złotych. Wspartych ma zostać 6,6 miliona gospodarstw domowych. 

- Ten łączny koszt to jest 9 miliardów złotych w takim podziale, że około 7 miliardów złotych to jest ciepłownictwo nieindywidualne, systemowe, jak i to mniejsze, ale jednak zbiorcze rozwiązane na poziomie gminy w tym pakiecie, a te 2 miliardy złotych to są dodatki indywidualne wypłacane dla gospodarstw indywidualnych - mówiła Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.

Warunki przyznania dodatku na ogrzewanie

Podobnie, jak w przypadku dodatku węglowego, tak i przy innych źródłach energii, warunkiem otrzymania dofinansowania będzie złożenie deklaracji do CEEB. Gospodarstwa domowe, które dostały już taki dodatek nie będą mogły się ubiegać o kolejny, ponieważ świadczenie jest jednorazowe. Wnioski będzie można składać do 30 listopada 2022 roku. Ponadto, dodatek będzie wypłacany na jeden adres zamieszkania.

Wniosek o dopłatę do ogrzewania

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że wnioski o dodatek do ogrzewania należy składać do właściwej dla zamieszkania gminy. Ta ma 30 dni na wypłatę dofinansowania. Wniosek do wypełnienia można pobrać tutaj. Należy w nim podać rodzaj paliwa, gdyż od tego zależy wysokość dofinansowania.

Wsparcie finansowe ogrzewania dla gospodarstw i instytucji

Jak podaje portal TVN24 wsparcie finansowe otrzymają nie tylko gospodarstwa domowe, ale również instytucje, takie jak szpitale, szkoły, żłobki itd. W ustawie nazwano to dodatkiem dla podmiotów wrażliwych i przysługiwać będzie jednostkom, które ponoszą koszty zakupu paliw grzewczych wykorzystywanych na cele ogrzewania, w związku z wykonywaniem przez te podmioty działalności statutowej. Wsparcie dotyczy całego sezony grzewczego, czyli od października 2022 do kwietnia 2023 roku. 

Wyniesie on 40% różnicy między zakładanymi średnimi rocznymi kosztami zakupu paliwa, które jest wykorzystywane na potrzeby ogrzewania, zakupionego w 2022 r. a uśrednionymi kosztami zakupu z ostatnich dwóch lat. 

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24/gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: photo_Pawel/Getty Images

Pozostałe wiadomości