Dąbrowa Górnicza. Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla

zobacz film: 67-letnia kobieta zmarła w wyniku zatrucia czadem w Dąbrowie Górniczej. Źródło: x-news
Mieszkanka Dąbrowy Górniczej śmiertelnie zatruła się tlenkiem węgla. Do zdarzenia doszło w jednym z domów jednorodzinnych. Jest to czwarta ofiara tlenku węgla w województwie śląskim w tym sezonie grzewczym. Strażacy przypominają, że aby zadbać o nasze bezpieczeństwo przed zimą, powinniśmy wykonać przegląd instalacji i zaopatrzyć się w czujniki. "Należy oczyścić przewody i urządzenia grzewcze" – wyjaśnia mł. bryg. Paweł Żaba.
Około 60-letnia kobieta zmarła w sobotę w wyniku śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla w domu jednorodzinnym w Dąbrowie Górniczej

– poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej młodsza brygadier Aneta Gołębiowska.

Czwarta w tym sezonie grzewczym ofiara czadu w woj. śląskim

Kobieta została znaleziona w piwnicy, w pobliżu pieca. Mimo podjętej przez ratowników medycznych resuscytacji nie udało się jej uratować.

8 grudnia w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarł mieszkaniec Katowic w tym samym wieku; znaleziono go w mieszkaniu w wielorodzinnym budynku. Pierwszą w regionie śmiertelną ofiarą tlenku węgla od rozpoczęcia sezonu grzewczego była 56-latka, która zmarła w połowie listopada w Świętochłowicach; przebywająca z nią w domu nastolatka trafiła do szpitala. Do drugiej tragedii doszło kilka dni później w domu jednorodzinnym w Częstochowie, gdzie zmarła 86-letnia kobieta. Podtruty tlenkiem węgla został też wtedy przebywający w tym samym domu mężczyzna.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Jak wskazują strażacy, wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do szczelności nowych okien i drzwi.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

Aby uniknąć zaczadzenia, należy przeprowadzać kontrole, sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Trzeba też użytkować sprawne urządzenia, w których spalanie odbywa się zgodnie z instrukcją producenta. Nie należy zasłaniać czy przykrywać urządzeń grzewczych oraz zaklejać kratek wentylacyjnych. Wskazane jest także, by często wietrzyć kuchnie i łazienki wyposażone w termy gazowe.

Czy można wyczuć tlenek węgla?

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując jego dopływ do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał lub nawet śmierć. Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza.

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| X-news

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!