Czarny Księżyc na zakończenie roku. Kiedy warto spojrzeć w niebo?

Nów Księżyca
Czarny Księżyc na zakończenie roku. Kiedy warto spojrzeć w niebo?
Źródło: TorriPhoto/GettyImages
Czarny Księżyc to rzadkie zjawisko astronomiczne, które fascynuje zarówno miłośników nieba, jak i naukowców. To niezwykłe wydarzenie, choć niewidoczne gołym okiem, tworzy idealne warunki do obserwacji gwiazd i planet. Już niedługo pojawi się na niebie. Kiedy?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20221119_NASA_REP
Człowiek wraca na Księżyc
Źródło: Dzień Dobry TVN

Czarny Księżyc - kiedy pojawi się na niebie? Co można zaobserwować?

Według portalu EarthSky, nów Czarnego Księżyca nastąpi o godzinie 23:26 czasu środkowoeuropejskiego, w nocy z poniedziałku na wtorek (30-31 grudnia 2024). Określenie to nie jest oficjalnym pojęciem w astronomii i co ciekawe nie odnosi się do koloru tego ciała niebieskiego. Z biegiem lat zyskało jednak dużą popularność.

Czarny Księżyc jest niewidoczny gołym okiem, jednakże nów zapewnia idealne warunki do obserwacji nocnego nieba. W ciemności, pozbawionej blasku księżyca, gwiazdy i planety stają się bardziej dostrzegalne. Szczególnie Jowisz i Wenus będą wyraźnie widoczne na wieczornym niebie, a ich obserwację można wzbogacić, korzystając z lornetki lub teleskopu. Warunkiem jest jednak sprzyjająca pogoda.

Może się też zdarzyć, że pod osłoną Czarnego Księżyca zobaczymy spadające gwiazdy. W dniach 30-31 grudnia zbliżamy się bowiem do szczytu roju meteorów Kwadrantydów, którego maksimum nastąpi 2-3 stycznia 2025 roku. Kwadrantydy są szczególnie dogodne do obserwacji na półkuli północnej, ponieważ ich radiant znajduje się w pobliżu asteryzmu Wielkiego Wozu.

Czym jest Czarny Księżyc?

Czarny Księżyc to potoczna nazwa drugiego nowiu Księżyca w jednym miesiącu kalendarzowym, co zdarza się średnio co 29 miesięcy. Ostatnie takie zjawisko miało miejsce w kwietniu 2022 roku, a kolejne, po grudniowym, wystąpi w sierpniu 2027 roku. Według alternatywnej definicji Czarny Księżyc oznacza dodatkowy nów przypadający w danej porze roku.

Jego odpowiednikiem w fazie pełni jest Błękitny Księżyc, który ostatni raz był widoczny w sierpniu 2024 roku

Więcej na ten temat na stronie TVN Meteo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości