Trwa cisza wyborcza. Na czym polega? Co grozi za jej złamanie?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Newsy
Newsy
Najważniejsze newsy w Dzień Dobry TVN
Najważniejsze newsy w Dzień Dobry TVN
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
#dziewczynynawybory spot
#dziewczynynawybory spot
Tajemnice politycznej mowy ciała
Tajemnice politycznej mowy ciała
W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. 24 godziny przed dniem głosowania rozpoczęła się cisza wyborcza. Obowiązuje ona zarówno polityków, jak i obywateli. Zabronione jest zachęcanie do głosowania na konkretnych kandydatów i publikowanie wyborczych sondaży. Nierespektowanie tych obostrzeń jest zagrożone karą nawet miliona złotych grzywny. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedziała Marta Kuligowska z TVN24.

Wybory samorządowe 2024 - kiedy będzie cisza wyborcza?

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. W trakcie tych wyborów mieszkańcy pozostałych polskich miast w końcu wybiorą swoich przedstawicieli do władz samorządowych.

Zgodnie z art. 104 Kodeksu wyborczego, kampania musi zostać zakończona 24 godziny przed dniem głosowania. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju i dotyczy zarówno polityków, jak i obywateli.

W trakcie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, czyli zgodnie z kodeksem chodzi o "publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, w tym w szczególności do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego". Można wtedy zachęcić do udziału w głosowania, ale niedopuszczalne jest m.in.: zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów, manifestacji, wygłaszanie przemówień i rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Zabronione jest też eksponowanie w lokalu wyborczym symboli, napisów i znaków kojarzonych z danymi kandydatami i komitetami wyborczymi.

Ponadto nie można podawać do publicznej wiadomości wyników sondaży "dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania". Dane o frekwencji są dozwolone.

Cisza wyborcza dotyczy także Internetu. - Tam również nie wolno publikować treści zachęcających lub zniechęcających do głosowania w określony sposób - przypomniała Marta Kuligowska w Dzień Dobry TVN.

Cisza wyborcza - co grozi za jej złamanie?

Państwowa Komisji Wyborczej poinformowała, że naruszenie powyższych zakazów to wykroczenie. Naruszenie zakazu publikowania sondaży to przestępstwo. Jak czytamy w art. 498 Kodeksu wyborczego, "kto, w związku z wyborami, w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania prowadzi agitację wyborczą - podlega karze grzywny". Zgodnie z art. 500 podawanie do publicznej wiadomości wyników sondaży wyborczych podlega grzywnie od 500 tys. do 1 mln zł.

Więcej na ten temat przeczytasz w tvn24.pl.

Czy możliwe jest przedłużenie ciszy wyborczej?

4 marca 2024 roku została wydana uchwała nr 102/2024 PKW, dotycząca wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych, zaznaczono w niej, że "głosowania nie wolno przerywać, chyba że w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń zostanie ono przejściowo lub trwale uniemożliwione". Nadzwyczajne wydarzenia to np. katastrofa budowlana dotycząca budynku, w którym znajduje się lokal wyborczy, ale np. brak właściwej pieczęci, trudność w dostaniu się do budynku lub lokalu przed rozpoczęciem głosowania czy zapełnienie się urny, czyli okoliczności techniczno-organizacyjne, nie są już takim zdarzeniem.

W nadzwyczajnej sytuacji komisja powinna powiadomić okręgową komisję i dopiero za jej zgodą podejmuje się odpowiednią uchwałę. Wówczas wydłuża się również cisza wyborcza.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: pb//mro, Daria Pacańska

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana