Newsy

Cisza wyborcza 2019 - co to jest? Kiedy się zaczyna?

Newsy

Fot. krisanapong detraphiphat / Getty Images

Wybory do Sejmu i Senatu przed nami. Cisza wyborcza rozpocznie się z piątku na sobotę o północy. Potrwa do końca głosowania w niedzielę. Złamanie ciszy wyborczej może grozić grzywną do miliona złotych. Zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list.

Cisza wyborcza 2019

Najbliższe wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 13 października w godzinach od 7 do 21. Cisza wyborcza rozpocznie się 24 godziny przed dniem głosowania (w piątek o północy) i trwa do jego zakończenia. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godz. 21.

Więcej:

Cisza wyborcza 2019: co narusza ciszę wyborczą?

Za naruszenie ciszy wyborczej uznaje się każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. Nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Jednak plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno również jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać. Agitować nie wolno także w internecie.

Kary za złamanie ciszy wyborczej

Najwyższa grzywna w kwocie 500 tys. zł - 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości