Buldog francuski to "najmodniejsza" rasa psów 2022 roku. Dlaczego jest to powód do niepokoju?

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Źródło:
vibez.pl
Szczeniaczki do adopcji
Szczeniaczki do adopcjiDzień Dobry TVN
wideo 2/34

Buldog francuski to obecnie najpopularniejsza psia rasa  - podał amerykański klub kynologiczny. Choć przez lata mały psiak konkurował z labradorem retrieverem, charakterystyczne stworzenie z dużymi uszami skradło serca wielbicieli czworonogów na całym świecie. Popularność buldożka nie powinna jednak cieszyć, ponieważ "psie mody" niosą ze sobą szereg przykrych konsekwencji.

Buldożek francuski to najpopularniejszy pies na świecie

Buldog francuski to rasa psa ciesząca się od kilku lat rosnącą popularnością. Mały, charakterystyczny piesek o krótkich łapach i dużych uszach zdecydowanie ma "kontrowersyjną urodę", którą zaskarbia sobie sympatię wielu osób. Według American Kennel Club to właśnie ta rasa była najpopularniejszą w 2022 roku. Związek w swoim rankingu wziął pod uwagę tylko liczbę rasowych psów, które pojawiły się w ich rejestrze. Co ciekawe, jeszcze 10 lat temu buldożki znajdowały się na 14. miejscu pod względem popularności, a dziś są powszechniejsze niż przyjazne labradory.

- Frenchie jest inteligentną, kompaktową rasą, która może dopasować się do różnych stylów życia, idealnych dla ludzi w całym kraju. Ten filigranowy pies został po raz pierwszy uznany przez AKC w 1898 r.; jest uwielbiany przez wszystkich, od rodzin do pojedynczych właścicieli, ze względu na ich uroczą i adaptacyjną naturę – czytamy na stronie związku.

Konsekwencje popularności buldogów francuskich

Buldogi francuskie, choć urocze i przyjaźnie nastawione, są bardzo wymagającą rasą. Tym bardziej ich rosnąca popularność może niepokoić. Jak wiele wytworzonych przez człowieka psów "czystej krwi" mogą napotykać kłopoty zdrowotne spowodowane genetyką. Określone cechy charakterystyczne dla rasy są selekcjonowane przez hodowców co sprawia, że zwierzęta cierpią z powodu swojego wyglądu.

Drobne łapki i masywne korpusy przyczyniają się do trudności z poruszaniem, bólami kręgosłupa i obciążeniem stawów, zaś krótkie pyski wpływają na trudności z oddychaniem, co objawia się chrapaniem. Z racji dużej głowy i wąskich bioder porody buldożków często odbywają się przez cesarskie cięcie. Jedną z przyczyn chorób, na które cierpią rasowe psy, jest krzyżowanie osobników ze sobą spokrewnionych. Nic więc dziwnego, że od kilku lat coraz więcej mówi się o tym, jak wygląda hodowla rasowych zwierząt i czy kupowanie ich jest w ogóle etyczne.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło: vibez.pl

Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages/Getty Images

Pozostałe wiadomości