Newsy

Podczas kupowania ubrań liczy się głównie cena. Młodzi nie przejmują się etyką i ekologią

Newsy

Borko Manigoda/Pixabay

Od pewnego czasu dużo się mówi o zmianie nawyków konsumenckich. Klienci wykazują się coraz większą świadomością dotyczącą pochodzenia towarów, sposobu ich wytwarzania czy podejściem producentów do kwestii ochrony środowiska. Niestety młodzi konsumenci marek modowych nie kierują się tymi aspektami. Co w trakcie zakupów jest dla nich najważniejsze? Niestety, wyniki badania krakowskich studentek nie napawają optymizmem.

Aspekty etyczne i ekologiczne mało interesują konsumentów marek modowych

Studentki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kamila i Kinga Pierzchała, przeprowadziły badanie na próbie 130 osób w wieku od 18 do 30 lat, w większości z dużych miast. Zgodnie z ich raportem, ankietowani kupując ubrania w nieznacznym stopniu kierują się aspektami etycznymi i ekologicznymi.

90 proc. badanych nie sprawdza, czy ubrania mają certyfikaty gwarantujące poszanowanie postulatów mody etycznej (np. godnych warunków pracy i wynagrodzenia pracownikom). 57 proc. nie interesują certyfikaty mody ekologicznej (np. odzież szyta z odnawialnych materiałów). Trzy piąte młodych konsumentów zadeklarowało, że nie zna marek odzieżowych, które tworzą ubrania w sposób "zrównoważony".

Co jest ważne dla kupujących ubrania

Najważniejsze dla klientów są: cena (93,8 proc.), marka (51,5 proc.) i trendy modowe (50,8 proc.). Na podjęcie decyzji o zakupie w mniejszym stopniu wpływają: kraj pochodzenia produktu (8,5 proc.), certyfikaty (6,9 proc.), reklama (6,9 proc.) oraz jakość (6,9 proc.).

Młodzi konsumenci decydują się na zakup odzieży głównie dlatego, że chcą mieć coś nowego w szafie (60 proc.) i zużyli posiadane już ubrania (53,8 proc); chcą też wykorzystać promocje i przeceny.

Respondenci są raczej świadomi (42,3 proc.) lub w pełni świadomi (32,3 proc.), że produkcja odzieży wpływa negatywnie na środowisko naturalne. 9,2 proc. przebadanych ocenia, że produkcja odzieży zdecydowanie nie ma wpływu na środowisko naturalne.

Etyczne zakupy modowe

Konsumenci wiedzą, jakimi cechami powinien charakteryzować się produkt wytworzony w ekologiczny sposób. Jako odpowiedzi wskazywali: możliwość ponownego przetworzenia (78,5 proc.), bezpieczeństwo dla środowiska (77,7 proc.), opakowanie nadające się do recyklingu (67,7 proc.). Zdaniem ponad połowy ankietowanych zakup futer i ubrań wyprodukowanych ze skóry naturalnej jest nieetyczny.

- Z punktu widzenia konsumentów proces produkcji odzieży nie jest czynnikiem w znacznym stopniu wpływającym na ich procesy zakupowe. Obrazuje to niewątpliwie, iż konsumenci pomimo pewnej świadomości ekologicznej i wiedzy w tym temacie bardzo często wykazują się swego rodzaju konformizmem lub ignorancją w przeprowadzanych przez nich procesach zakupowych – stwierdzają autorki raportu. Jak podkreślają, ankietowani nie zdają sobie sprawy, że ich wybory konsumenckie mają wpływ na przestrzeganie przez marki standardów bezpieczeństwa w fabrykach, wypłacania godziwego wynagrodzenia pracownikom.

- Odpowiedzialny konsument modowy to taki, który myśli nie tylko o sobie, ale też o innych. To osoba mająca wiedzę i świadomość, skąd pochodzą materiały, z których uszyte są ubrania, kto te ubrania uszył oraz jak długą drogę przebyły, zanim trafiły na przysłowiową półkę sklepową. W byciu takim konsumentem pomaga znajomość certyfikatów oraz czytanie informacji na metkach – piszą autorki. Zwracają przy tym uwagę, że poliester, nylon i inne włókna syntetyczne stanowią około 60 proc. materiałów, z których szyte są ubrania.

Katy Perry obiecała sobie porzucenie swojego uzależnienia od zakupów. Wszystko dla środowiska. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Joanna Koroniewska o zakupowych wpadkach męża i innych panów. "Czasem można odnieść wrażenie, że urwaliście się z choinki"

Podwyżka 500 plus - trwają prace nad nowym programem. Kiedy wejdzie w życie?

Pogoda na koniec lutego. Temperatura może nas zaskoczyć

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości