Anna Walentynowicz wyróżniona przez "Time"
Matka niepodległości – tak pisze o Annie Walentynowicz amerykański magazyn „Time”, który stworzył listę 100 kobiet, które zdefiniowały poprzednie stulecie. Rok 1980 został dedykowany polskiej działaczce. Wtedy, 5 miesięcy przed przejściem na emeryturę została dyscyplinarnie zwolniona z pracy za swoją działalność antykomunistyczną. Przywrócenie jej do pracy, było jednym z postulatów podczas sierpniowych strajków „Solidarności”.
W ciągu roku „Solidarność” zyskała prawie 10 milionów członków, z Anną Walentynowicz jako jedną z liderek. Triumf w Gdańsku przyczynił się do upadku komunizmu dekadę później. To sprawiło, że Polacy uznali Walentynowicz jako matkę ich niepodległości
- możemy przeczytać w tygodniku.
Życie Anny Walentynowicz
Anna Walentynowicz była spawaczką i operatorką dźwigu, wyrabiała 270% normy. Aktywnie uczestniczyła w działaniach społecznych. Siedziała w więzieniu, za udział w próbie wymurowania tablicy upamiętniającej górników kopalni „Wujek”. W czasie komunizmu była prześladowana i inwigilowana przez 100 funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Została wyróżniona orderem Orła Białego. Nigdy nie domagała się uznania, zawsze pozostawała honorowa. Zginęła w katastrofie smoleńskiej 10.04.2010 roku.
Zobacz też:
- "Jesteśmy rozpieszczeni przez życie". Urodzeni 4 czerwca 1989 roku
- Jak wygrywa się wolność? Lech Wałęsa i Leszek Balcerowicz, czyli architekci wolności
- Małgorzata Niezabitowska z córką Maryną Tomaszewską. To ich pierwszy wspólny wywiad
Autor: Anna Korytowska