Akcja "Znicz" w Polsce
Trwa akcja "Znicz 2023". W tym czasie na drogach można spodziewać się się wzmocnionej obsady patroli drogowych, a zachowania kierowców będą obserwowane ze zwiększoną uważnością. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na prędkość jazdy oraz trzeźwość. Kontrole prowadzone są nie tylko w miastach, ale także poza nimi. Do akcji dołączone są także nieoznakowane wideorejestratory oraz oznakowane BWM pracujące w ramach grupy SPEED.
Akcja "Znicz" w Warszawie
Akcja "Znicz" oraz "Hiena" ruszy już w piątek 27 października. W tym czasie cmentarze oraz okolice będą patrolowane przez funkcjonariuszy policji i strażników miejskich. Wzmożone kontrole będą trwały do 5 listopada. Policja będzie odpowiadała także za koordynowanie ruchem w newralgicznych miejscach. Strażnicy miejscy z kolei będą monitorować ruch pojazdów, a także informować o możliwych objazdach i trasach dojazdowych do parkingów.
Zaleca się korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast z samochodu. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości - warto sprawdzić, gdzie zostały wyznaczone parkingi. Kierowcy na uwadze powinni mieć również zmiany w organizacji ruchu drogowego.
- Strażnicy miejscy biorący udział w działaniach "Znicz" będą monitorowali ruch pojazdów oraz informowali kierowców o możliwych objazdach i trasach dojazdowych do wyznaczonych parkingów - poinformowała w komunikacie warszawska straż miejska.
Akcja "Hiena" w Warszawie
Akcja "Hiena" związana jest ze zwiększonym ryzykiem kradzieży podczas Wszystkich Świętych. Strażnicy ostrzegają, aby nie zostawiać ważnych dokumentów w samochodzie, a portfel trzymać w bezpiecznym miejscu. Straż miejska będzie także kontrolować legalność handlu w pobliżu cmentarzy.
- Chodzi przede wszystkim o prowadzenie działalności bez odpowiednich zezwoleń i zgód właścicieli terenu. Działania te mają za zadanie eliminację handlu skradzionymi na cmentarzach kwiatami, wieńcami i elementami dekoracji nagrobków - wyjaśnia straż miejska.
Ogólnopolska akcja "Znicz" na Wszystkich Świętych
1 i 2 listopada w całej Polsce ludzie tłumnie ruszają na groby. Wiele osób musi przemieścić się do pobliskich lub bardziej oddalonych miejscowości. Stąd też na drogach spodziewany jest jak co roku wzmożony ruch. Policyjna akcja ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.
Warto przypomnieć, że podczas masowych podróży Polaków często dochodzi do wypadków. W zeszłym roku w trakcie trwania zeszłorocznej akcji "Znicz" było ich 286. Zginęło 25 osób.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Wszystkich Świętych 2023 - kiedy są dni wolne od pracy?
- Ile zapłacimy w tym roku za znicze na Wszystkich Świętych?
- Pogoda na Wszystkich Świętych. Sprawdź prognozę na 1 i 2 listopada. Czy będzie padać deszcz?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24/infor.pl
Źródło zdjęcia głównego: aureliano1704/Getty Images