Newsy

5 kwietnia - Dzień Grzeczności za Kierownicą. Co to za święto?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
dailydriver.pl/policja.gov.pl/smardriver.pl/motofakty.pl
Dzień grzeczności za kierownicą
Dzień grzeczności za kierownicą Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

5 kwietnia obchodzony jest Dzień Grzeczności za Kierownicą. Święto zostało zapożyczone od Francuzów, jednak przyjęło się w wielu krajach na świecie. Co warto o nim wiedzieć? Jak powinniśmy się zachowywać za kierownicą? To sprawdził Bartek Jędrzejak w towarzystwie Adama Romańskiego, instruktora techniki jazdy.

Dzień Grzeczności za Kierownicą

Jak podaje serwis DailyDriver.pl, z badań Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że ponad 80% kierowców zauważa agresywne zachowania na drogach, a ponad 30% przyznaje, że sami je stosują.

Motoryzacja

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Komenda miejska policji w Żorach przypomina o zasadach, którymi powinni się kierować zmotoryzowani, a są to: 

 • szacunek do innych,
 • zrozumienie i kultura na drodze,
 • poprawne wykonywanie manewrów w trakcie jazdy, jak np. wyprzedzania,
 • zachowywanie bezpiecznej odległości,
 • unikanie brawury,
 • nieprzekraczanie prędkości,
 • sygnalizowanie o swoich zamiarach na drodze,
 • niezajmowanie lewego pasa ruchu.

Prawie 100 proc. kierowców twierdzi, że chociaż raz w tygodniu było świadkiem niewłaściwego zachowania innych uczestników ruchu drogowego. Co ciekawe, zaledwie 30 proc. przyznaje się do pełnych emocji reakcji w czasie jazdy.

- Agresja rodzi agresję - mówi Adam Romański. - Często osoba, która tak bardzo się spieszyła, znajduje czas, żeby wyprzedzić innego kierowcę i "shamować" go. To nie jest zrozumiałe zachowanie na drodze - zaznacza.

Podstawą dobrej i bezpiecznej jazdy jest prawidłowa postawa i odpowiednie ustawienie fotela w stosunku do pedałów. Na samym końcu ustawiamy kierownicę. Podczas przejazdu po specjalnym torze instruktor zwrócił uwagę na pracę nóg, na której opiera się technika bezpiecznej jazdy. Z kolei ręce pozostają niemalże nieruchome, wykonując jedynie niezbędne do utrzymania kierunku jazdy manewry. Jedynym z najciekawszych ćwiczeń były zajęcia w symulatorze, których celem było unaocznienie istoty prawidłowego zapinania pasów.

Nieodpowiednie zachowania za kierownicą

Obecnie przepisy zabraniają niekulturalnego zachowania za kierownicą. Za wiele z nich można dostać mandat. Między innymi jest to tzw. jazda na zderzaku, mruganie światłami - zarówno, gdy chcemy, aby ktoś zjechał nam z drogi, jak i wtedy, kiedy chcemy ostrzec innego kierowcę przed kontrolą.

Także trąbienie w nieuzasadnionych momentach może nas słono kosztować. W Prawie o ruchu drogowym, art. 29, jest jasno zapisane, że "Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie". Oznacza to, że nie wolno trąbić, nawet jeśli ktoś nas bardzo zdenerwuje. Ponadto, niewłaściwe zachowanie w stosunku do pieszych może być karane. Ochlapanie go, np. przez umyślnie przejeżdżając przez kałużę, które spowoduje rozbryźnięcie wody, a w efekcie uszkodzenia mienia - jest karalne jako wykroczenie lub na mocy kodeksu karnego.

Zobacz wideo, aby poznać najważniejsze techniki bezpiecznej jazdy oraz przekonaj się, jak z ich wykonaniem poradził sobie Bartek Jędrzejak.

Zobacz także:

 • 30 lat doświadczenia
 • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
 • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
 • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: dailydriver.pl/policja.gov.pl/smardriver.pl/motofakty.pl

Źródło zdjęcia głównego: HappyNati/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości