Historyczne zakupy WOŚP. "Nigdy tak nie było"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
tvn24.p/wosp.org.pl
"Fenomen" – niezwykły dokument o WOŚP i Jurku Owsiaku
"Fenomen" – niezwykły dokument o WOŚP i Jurku Owsiaku
wideo 2/5

31. Finał WOŚP zagrał pod hasłem "Chcemy wygrać z sepsą!". Za zebrane pieniądze udało się już kupić 310 urządzeń za blisko 153 miliony złotych, a na tym nie koniec. - Nigdy tak nie było wcześniej, żeby dosłownie dwa miesiące po rozliczeniu już te pieniądze wydawać - podkreślił Jerzy Owsiak, szef fundacji podczas środowej konferencji.

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

243 259 387,25 złotych - taką ostateczną kwotę wskazał licznik po 31. Finale WOŚP. To nowy rekord fundacji, która już zabrała się za zakupy, o czym Jerzy Owsiak poinformował podczas konferencji prasowej.

- Możemy wesprzeć dwa razy więcej pracowni mikrobiologicznych, niż zakładaliśmy - przekazał szef WOŚP. - Stawiamy na jakość, a nie na ilość. Nie kupujemy gwałtownie, wszystko konsultujemy ze szpitalami - dodał.

Do tej pory udało się już kupić 310 urządzeń, a przed WOŚP kolejne zakupy. - Nigdy tak nie było wcześniej, żeby dosłownie dwa miesiące po rozliczeniu Finału już te pieniądze wydawać - podkreślił Jerzy Owsiak.

Na jego facebookowym profilu przeczytamy, że to historyczne zakupy, "bo jednorazowo w puli jest sprzęt o wartości prawie 200 milionów złotych". 

WOŚP chce wygrać z sepsą

31. Finał WOŚP zagrał 29 stycznia 2023 roku pod hasłem: "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!".

- Na sepsę choruje na świecie ponad 50 milionów ludzi, a 11 milionów umiera z tego powodu. W Polsce nie mamy danych, bo mimo zaleceń NIK-u [Najwyższej Izby Kontroli - red.], nie została stworzona baza danych, która rejestrowałaby wszystkie przypadki. Wiemy, że rocznie to jest między 50 a 100 tysięcy zachorowań  - mówił podczas konferencji profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg i współtwórca WOŚP, cytowany przez tvn24.pl.

Jak dodał, "co 2,8 sekundy z powodu sepsy ginie człowiek". Dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale m.in. w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń. - Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny - czytamy na wosp.org.pl.

Więcej na temat konferencji i 66. Konkursu Ofert, który jest realizacją celu 31. Finału przeczytasz na stronie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: tvn24.p/wosp.org.pl

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Pozostałe wiadomości