Cyfrowe Serduszka NFT na WOŚP. Nowoczesny sposób wsparcia akcji

Autor:
Justyna
Piąsta
Jurek Owsiak

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy idzie z duchem czasu. Po raz pierwszy w historii tej charytatywnej akcji można kupić unikatowe Cyfrowe Serduszka w formie NFT. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na walkę z sepsą.

Serduszka WOŚP jako NFT

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już po raz 31. Na przestrzeni trzech dekad byliśmy świadkami rozwoju technologicznego, który umożliwia wsparcie akcji już nie tylko metodą tradycyjną, jak wpłata gotówki do specjalnej puszki, ale również przez telefon czy Internet. Obecnie darowizny możemy przekazywać m.in. za pomocą SMS-ów, szybkich przelewów czy aukcji online. Tym razem WOŚP poszła o krok dalej i podczas minionego finału zaprezentowała Cyfrowe Serduszka w formie NFT.

31. finał WOŚP

31. Finał WOŚP - wejście 4.
31. Finał WOŚP - wejście 4.Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

- Wierzymy, że kolejnym elementem, który na stałe wpisze się w krajobraz Wielkiej Orkiestry będą NFT. Po raz pierwszy wprowadzamy możliwość zakupu Cyfrowych Serduszek. Zachowujemy naszą serduszkową ideę i dopisujemy kolejny rozdział wspólnej historii - podkreślił Jurek Owsiak.

NFT - nowość na WOŚP

Czym jest NFT? O tym opowiedział nam Bartosz Bilicki, ekspert NFT, dyrektor technologiczny InfluVerum - firmy, która była odpowiedzialna za tokenizację, wsparcie technologiczne i przygotowanie procesu sprzedaży Cyfrowych Serduszek WOŚP.

- NFT najprościej mówiąc, są to cyfrowe przedmioty. Jeżeli w świecie cyfrowym mielibyśmy zdefiniować np. gazetę albo coś do czytania, to pewnie byśmy stworzyli stronę internetową. A jeśli w świecie cyfrowym mielibyśmy przenieść koncepcję przedmiotu, to byłoby to właśnie NFT (z ang. Non-Fungible Token). To taki obiekt, który jest niewymienialny. Dobrze jest pokazać taką różnicę np. między NFT a plikiem komputerowym, bo to też jest pewnego rodzaju cyfrowy obiekt. Pliki komputerowe mają naturę "kopiowalną". Jeżeli ktoś komuś wysyła obrazek, to osoba wysyłająca nadal ten obrazek ma, osoba odbierająca go ma, a po drodze pewnie jakaś kopia zapisze się też na serwerze. W przypadku NFT jest inaczej. W jednym momencie tylko jedna osoba jest cyfrowym właścicielem danego obiektu. W praktyce w formie NFT możemy zapisać np. dzieła sztuki, muzykę, filmy. Dzięki NFT jesteśmy w stanie zapisać skończoną liczbę, czasem jeden, czasem więcej, danego obiektu w świecie cyfrowym - powiedział Bartosz Bilicki.

- Coraz więcej domów aukcyjnych znanych na całym świecie, galerie sztuki, różne marki, artyści i twórcy korzystają z tego medium po to, by zapisać jakiś wytwór i obracać nim cyfrowo. A ostatnio pojawił się taki szczytny cel w postaci pierwszych w historii unikatowych serduszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w postaci NFT - podkreślił dyrektor technologiczny InfluVerum.

Kolorowe serduszka NFT są dostępne w 10 wzorach, a ich koszt to 31 zł lub więcej. Można je kupować do 5 lutego 2023 roku. Szczegółowe informacje na ten temat znjdziesz TUTAJ.

W ramach 31. finału WOŚP odbyła się również licytacja limitowanej serię 31 Kolekcjonerskich Serduszek NFT. Kwota ze sprzedaży wszystkich serduszek w całości zasili konto Fundacji WOŚP i wesprze tegoroczny cel, jakim jest zakup sprzętu medycznego i laboratoryjnego do walki z sepsą.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości