Mateusz Waligóra samotnie zdobył Antarktydę. Jak wyglądała jego wyprawa?

Mateusz Waligóra zdobył samotnie biegun południowy
Mateusz Waligóra zdobył samotnie biegun południowy Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Mateusz Waligóra to polarnik i podróżnik, który 13 stycznia 2023 roku zdobył biegun południowy. Gość Dzień Dobry TVN opowiedział o swojej wielodniowej wyprawie, która nie tylko udowodniła jego sprawność fizyczną, ale była też wyprawą eksploracyjną. Jak Mateusz Waligóra wspomina swoją przygodę na Antarktydzie?

Mateusz Waligóra - Polak na Antarktydzie

Mateusz Waligóra wędrował przez 58 dni i pokonał 1250 km, aż dotarł na biegun południowy. Polarnik rozpoczął swoją wyprawę w połowie listopada, gdy udało mu się zebrać środki na wyjazd z pomocą grupy 1000 osób wspierających go w sieci. Była to największa tego typu podróżnicza zbiórka w Polsce.

- To było ukoronowanie wielu lat marzeń i myślenia o tej wyprawie. To nie był przypadek, kiedy na początku stycznia zobaczyłem, że piątek wypadnie 13. To już wtedy wiedziałem, że będę celował w ten dzień – opowiadał podróżnik.

Podróżnik obserwował zmiany rejonów polarnych

Jak podkreśla, największym wyzwaniem było sfinansowanie tej wyprawy, ponieważ najbardziej kosztowna w tym przypadku okazała się logistyka. Oprócz udziału sponsorów, jak Aztorin, zdecydował się pozyskać środki przy pomocy zbiórki crowdfundingowej zebrał odpowiednią sumę, zrozumiał, że najtrudniejsze jest już za nim, a sama wędrówka jest swoistą nagrodą. Na biegun wybrał się z flagą, na której wypisane były nazwiska osób wspierających jego inicjatywę.

- Byłem na tej wyprawie sam, bywałem samotny, ale za każdym razem gdy to uczucie mi towarzyszyło był ze mną te osoby, które są na tej fladze, i cala reszta tych ludzi, którzy mnie wspierali – stwierdził Mateusz.

Celem wyprawy Mateusza Waligóry było zbadanie tego, co dzieje się obecnie na Antarktydzie. Jak podkreślił polarnik, zmiany klimatu na biegunie południowym mają bezpośredni wpływ na temperaturę w Europie. Podróżnik obserwował zmiany rejonów polarnych oraz przyrody, która jest coraz bardziej zagrożona przez ocieplenie klimatu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości