Chrzest Polski i Mieszka I
Tak naprawdę chrzest Polski oznacza chrzest księcia Polan, często mylnie uznawanego za pierwszego króla - Mieszka I. Było to przełomowe wydarzenie w polskich dziejach. Prawdopodobnie miało miejsce w Wielką Sobotę, czyli tradycyjnie, w oczekiwaniu na Zmartwychwstanie Jezusa. Chociaż miejsce, w którym Mieszko miał przyjąć chrzest nie jest do końca znane, to znaleziska archeologiczne wskazują, że mogło to mieć miejsce koło grodu gnieźnieńskiego na wyspie Ostrów Lednicki. W tym miejscu został znaleziony basen chrzcielny, w którym mógł zmieścić się dorosły człowiek. Prawdopodobnie razem z księciem Polan, ochrzczony został jego dwór. Tak zaczęła się stopniowa chrystianizacja ziem polskich.
Hobby
Do przyjęcia nowej, zyskującej popularność religii, księcia miała namówić jego żona Dobrawa. Ich małżeństwo miało na celu umocnienie przyjaźni polsko-czeskiej i wspólne przeciwstawienie się groźnemu sąsiadowi - Związkowi Wieleckiemu. Chrzest miał również uchronić przed ekspansją niemiecką, która mogła chcieć nawrócić pogański kraj Polan. Wraz z rozwojem nowej religii, rozwinęła się również administracja. Była ona istotna nie tylko dla duchowieństwa, ale również dla samego rozwoju cywilizacji w zakresie zarządzania i gospodarki.
Święto Chrztu Polski - czy jest dniem wolnym od pracy?
Święto Chrztu Polski zostało ustanowiono w 2019 roku. Jest to święto państwowe, jednak nie jest ustawowo wolne od pracy. Nie ma więc takiej rangi i powszechnie rozpoznawanej symboliki jak 3 maja czy 11 listopada. Co jakiś czas pojawiają się informacje, że to się zmieni, ale dotychczas nie podano żadnych konkretów.
Zobacz także:
- Prezenty na komunię 2024. Co wybrać? "Te rzeczy będą rozwijać pasje dzieci"
- Pałac papieski w Awinionie – historia, zabytki, zwiedzanie
- Dzień Świętego Patryka. Poznaj historię i tradycje związane z tym świętem
Autor: Teofila Siewko, Diana Ryściuk
Źródło: historia.wprost.pl/wprost.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kseniya Ovchinnikova/Getty Images