Samuraj w DDTVN. Masanori Ogawa - pokaz umiejętności władania mieczem samurajskim

Soke Masanori Ogawa to najwyższy Sensei - założyciel Szkoły World Iai Hyoho Hakuro Shunto Kai. Jest w tej chwili jedynym Soke wywodzącym się z dojo, który przebywa w Polsce. Jego przodkowie byli japońskimi samuajami.

Zaczął trening już w brzuchu matki

Soke Masanori Ogawa:

Zacząłem się uczyć już właściwie w brzuchu matki, która cały czas uczyła. Właściwie od niemowlaka byłem w szkoje dojo. Jak uczyłem się chodzić, to opierałem się o włócznię.

Poznali się w Japonii

Jego żona - Anna Ogawa ukończyła japonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W Kraju Kwitnącej Wiśni spędziła 26 lat. Wspólnie postanowili w Polsce dzielić się wspaniałą japońską kulturą i sztuką.

Przodkowie męża byli samurajami. Szkoła została założona w XVI wieku. Byłam na Uniwersytecie Warszawskim na Japonistyce. Stamtąd wyjechałam na stypendium i tam już zostałam.

Polski ślub i japoński dom w Polsce

Poznali się dzięki sztukom walki, które Anna również trenowała. Postanowili zamieszkać w Polsce.

Kilka lat temu znowu się spotkaliśmy... i jesteśmy małżeństwem. Ślub był polski. Postanowiliśmy zamieszkać w Polsce. Jesteśmy teraz tutaj i staramy się przestawić na Europę.

Chciał podróżować i poznawać świat

Soke Masanori Ogawa:

Do tej pory było niewybaczalnym, by wyjechać z Japonii i otworzyć gałąź swojej szkoły dojo, ale teraz już można. Zawsze chciałem wyjechać z kraju i poznawać świat. Właśnie spełniło się to marzenie. Jestem teraz w Polsce. W polskim domu wszystko jest po japońsku. Nawet jedzenie jest japońskie. Żyjemy jakbyśmy byli w dojo Japonii.

Zobacz też:

Klon japoński – odmiany, uprawa i cięcie. Jakie choroby atakują drzewo?

Sushi – jak poprawnie jeść sushi pałeczkami?

Tamagoyaki, czyli japoński omlet zawijany – jak go przygotować?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana