Jak wybrać najlepszy szampon zwiększający objętość włosów? Poradnik

Dwie roześmiane kobiety z gęstymi włosami
Fot.Peter Muller/Getty Images

Masz włosy przetłuszczające się, oklapnięte, fryzura się nie układa? Sprawdź, jak wybrać dobry szampon zwiększający objętość włosów. W poradniku znajdziesz też wskazówki dotyczące odżywki do włosów i składników, których należy się wystrzegać w szamponach zwiększających objętość włosów.

Włosy tracą objętość (przetłuszczają się i opadają) pod wpływem naturalnego pocenia się skóry głowy. Niektórzy narzekają także na cienkie włosy, co oznacza, że pojedyncze włoski mają małą średnicę. Inni z kolei - i tych jest pewnie najwięcej - mają problem z wypadającymi włosami, przez co fryzura robi się „oklapnięta”. Cienkie włosy mogą być wynikiem nieodpowiedniej diety, a wypadać mogą w wyniku stresu. Jak wybrać dobry szampon zwiększający objętość włosów?

Czy szampon zwiększający objętość włosów to coś dla nas?

Aby wybrać najlepszy szampon zwiększających objętość włosów , musimy zacząć od skóry głowy. Szampon zawsze dobieramy właśnie do skóry, nie do włosów. Odżywka to z kolei produkt, który musi pasować do stanu naszych włosów, np. nawilżająca i odżywiająca do suchych końcówek.

Szampon zwiększający objętość włosów jest przeznaczony dla normalnej i tłustej skóry głowy. Jeśli dzień po umyciu włosy opadają pod ciężarem sebum - szampon zwiększający objętość jest rozwiązaniem dla nas.

Jeśli mamy suchą skórę głowy - powinniśmy wybierać szampony nawilżające, wygładzające lub przeznaczone dla włosów kręconych.

Z czego składa się dobry szampon zwiększający objętość włosów?

Większość szamponów ma w składzie roztwór mydła potasowego lub amoniowego. To detergenty potrzebne do umycia włosów oraz pienienia się szamponu. Laurylosiarczan sodu, znany jako SLS może u wrażliwych osób wywołać stany zapalne skóry. Sodium laureth sulfate (SLES) to także składnik, który może podrażniać oczy i skórę. Oba te składniki myją, ale i nieco wysuszają skórę głowy i włosy.

Jednak są to skutecznie czyszczące środki do włosów. Jeśli mamy przetłuszczające się włosy i nie pojawiają się u nas niepożądane reakcje - lepiej użyć szamponu zwiększającego objętość z nimi w składzie niż bez. Wtedy dokładnie oczyścimy skórę głowy. Zbyt delikatne szampony mogą sobie nie poradzić z zalegającym sebum.

Niekiedy zamienia się je na sole amonowe i sodowe monoestrów siarczanowych, które dodatkowo działają antyelektrostatycznie.

Zwykle siarczany są zmieszane z powierzchniowo czynną kokamidopropylobetainą, na opakowaniach określaną jako Cocamidopropyl betaine. U niektórych osób może wywołać alergie.

Jeśli pojawia się zaczerwienienie skóry, swędzenie, podrażnienie - odstawiamy kosmetyk!

Aby nadać szamponowi lekko kwaśny odczyn, dodaje się do nich tzw. bufory, najczęściej oparte na EDTA (kwas wersenowy, Acidum edeticum). Sprawiają, że z włosów nie są wymywane ich naturalne oleje natłuszczające i zapobiegają elektryzowaniu.

Substancje odżywiające, nadające włosom ładny, „zdrowy” wygląd to:

· środki nabłyszczające (na opakowaniach najczęściej cyklometikon, metikon, dimethicone),

· oleje mineralne lub naturalne,

· środki antystatyczne (może to być sól kuchenna lub sole organiczne i nieorganiczne).

Zapach szamponu - zwiększającego objętość czy każdego innego - zazwyczaj osiąga się poprzez dodanie wielu różnych substancji zapachowych. Reszta składu to woda oraz różnego rodzaju substancje, które wyróżniają różne linie kosmetyków (np. wyciągi z ziół, miodu, kwiatów, alg).

Szampon zwiększający objętość włosów dla mężczyzn będzie miał podobny skład do szamponu dla kobiet. Różnił się będzie głównie zapachem.

Najlepszy szampon zwiększający objętość włosów cienkich i delikatnych

Dobry szampon zwiększający objętość włosów najczęściej będzie używany codziennie, aby zapobiec nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Choć musimy pamiętać, że najlepiej jest myć włosy co drugi dzień, aby nie przesuszać nadmiernie skóry głowy.

Najlepszy szampon zwiększający objętość nie powinien obciążać nadmiernie włosów, a więc nie może zawierać tłuszczów. Aby odżywiać włosy cienkie, potrzebne są peptydy, proteiny i keratyna, czyli budulec włosów. Nie zaszkodzi też witamina B5.

Jeśli mamy włosy cienkie i farbowane - nie wahajmy się używać szamponów do włosów farbowanych. Niektóre kosmetyki do takich włosów mają nawet filtry SPF, aby chronić kolor przed blaknięciem.

Bardzo ważną cechą szamponu zwiększającego objętość włosów cienkich i delikatnych jest jego działanie antyelektrostatyczne.

Czego unikać w szamponach zwiększających objętość?

Składniki, które najlepiej omijać, to wszelkie olejki i oleje (nieważne, czy mineralne, czy naturalne) w składzie szamponu. Równie niepożądane są silikony i woski. Będą one nadmiernie obciążały włosy i zwiększały przetłuszczanie.

Aby zwiększyć objętość włosów, unikamy szamponów:

· nawilżających,

· nawadniających,

· wygładzających,

· przeznaczonych do włosów kręconych.

Równie ważna jest odżywka do włosów - używamy raczej niewielkiej ilości i tylko na końcówki. Można wybrać odżywkę w sprayu, aby nie przesadzić z nakładaną ilością.

Zobacz film: Co farba robi z naszymi włosami? Źródło: Dzień Dobry TVN

Suchy szampon zwiększający objętość?

Raz na jakiś czas można użyć suchego szamponu zwiększającego objętość , zniweluje on przetłuszczanie się włosów i uniesie je u nasady. Nie można jednak przesadzić i używać go zbyt często. Zbyt przesuszona skóra głowy stara się „nadrobić ubytki” i produkuje więcej sebum. Oprócz tego, w wysuszonym środowisku włosom trudniej jest odrastać.

Jak zwiększyć objętość włosów? Porady

Aby dbać o przetłuszczające się, cienkie lub wypadające włosy:

· myjemy je delikatnie, ale dokładnie, masując skórę głowy;

· nie suszymy włosów suszarką;

· jeśli musimy wysuszyć włosy, wykorzystujemy jonizację i końcówkę z dyfuzorem, pochylamy głowę;

· nie trzemy włosów ręcznikiem, a delikatnie osuszamy;

· nie nakładamy odżywek na nasady włosów ani na skórę głowy, tylko na końcówki;

· im dłuższe włosy, tym większa tendencja do opadania, zastanówmy się nad skróceniem fryzury;

· zawsze unosimy włosy u nasady podczas stylizacji i suszenia - albo za pomocą okrągłej dużej szczotki albo wałków;

· zmiana miejsca przedziałka raz na jakiś czas poskutkuje uniesieniem włosów,

· do stylizacji używamy kosmetyków unoszących włosy u nasady, np. musów z wysoką zawartością alkoholu, nakładamy je na mokre włosy (nakładanie kosmetyków stylizujących na suche włosy nie da efektu).

Pamiętajmy, aby nie natłuszczać nadmiernie włosów, ale również ich nie przesuszać. To pogorszy sprawę i zwiększy przetłuszczanie.

Dobry szampon zwiększający objętość włosów jest dobrym wyborem także jeśli mamy włosy normalne. Nie będzie nadmiernie obciążał zdrowych włosów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie