Szampon przeciwłupieżowy nie tylko pozwala pozbyć się nieestetycznych objawów łupieżu, lecz także znacznie przyczynia się do eliminacji samego problemu. Dogłębnie oczyszcza skórę głowy, dzięki czemu pozwala usunąć ze skóry i włosów różnego rodzaju drobnoustroje wywołujące problemy skórne.
Szampony przeciwłupieżowe są bardzo popularne i szeroko dostępne. Na drogeryjnych półkach znajdziemy szeroką ofertę produktów przeznaczonych do problematycznych włosów. Sporo z nich to właśnie produkty przeciwłupieżowe. Często mają one także dodatkowe właściwości i dedykowane są różnym typom włosów. Skuteczny jest też szampon leczniczy przeciwłupieżowy, natomiast tego typu kosmetyków-leków należy już szukać w aptece.
Skuteczny szampon przeciwłupieżowy – zrozumieć problem
Dobry szampon łupieżowy przede wszystkim, oprócz każdego innego dodatkowego działania, przede wszystkim ma pomóc w walce z łupieżem. Ten zaś, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, wiąże się z nadmiernym złuszczaniem się skóry głowy. Małe drobinki pojawiające się na włosach to nic innego jak fragmenty złuszczającej się skóry. Łupież to stan poważnego podrażnienia skóry głowy, dlatego też bardzo często towarzyszy mu świąd.
Leczniczy szampon przeciwłupieżowy nie zawsze jest konieczny, choć z pewnością jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Produkty takie zawierają przede wszystkim mniej szkodliwej chemii. Zupełnie inną kategorią produktu jest z kolei szampon przeciwłupieżowy dla dzieci, który powinien w ogóle nie zawierać albo zawierać minimalną ilość chemicznych środków myjących.
Najlepszy szampon łupieżowy to taki, który zawiera w swoim składzie substancje regulujące wydzielanie łoju, a także te eliminujące lub minimalizujące uczucie swędzenia.
Jaki szampon przeciwłupieżowy wybrać?
Szampon przeciwłupieżowy dla mężczyzn i kobiet powinien zawierać przede wszystkim następujące substancje:
- cynk i pirytionian cynku,
- siarczek selenu,
- siarkę,
- dziegcie,
- mocznik,
- kwas salicylowy,
- ichtiol.
Wszystkie te substancje mają działanie przeciwłupieżowe. Niwelują również uczucie swędzenia. Niestety spora część z nich ma zdolność do wywoływania alergii i związanych z tym podrażnień, dlatego też zawsze przed ich użyciem wskazane jest wykonanie próby alergicznej. Szczególnie, jeśli problem łupieżu jest nasilony (a więc i stan zapalny skóry również).
Przeciwłupieżowy szampon powinniśmy dobierać uwzględniając rodzaj łupieżu, z jakim się zmagamy. Łupież tłusty to tłuste, żółte grudki na włosach przypominające małe strupki, natomiast łupież suchy to białe drobinki i intensywnie odczuwalne swędzenie. To właśnie ta wiedza pozwoli nam dobrać najskuteczniejszy szampon przeciwłupieżowy.
Szampon przeciwłupieżowy dla mężczyzn
Dobry szampon przeciwłupieżowy dla mężczyzn to najczęściej szampon przeciw łupieżowy tłustemu, z którym zmagają się panowie po 20. roku życia. Szampon do włosów przeciwłupieżowy dla mężczyzn powinien:
- nawilżać skórę głowy – pomagają w tym gliceryna i wyciąg z aloesu, działają one okluzyjnie (uniemożliwiając odparowanie wody z naskórka)
- łagodzić świąd - s zampon przeciwłupieżowy leczniczy z reguły zawiera substancje łagodzące takie jak panthenol czy alantoina
- dokładnie oczyszczać – nie podarażając jednocześnie skóry głowy, w takim przypadku wskazany jest naturalny szampon przeciwłupieżowy bez SLS, na przykład na bazie mchu dębowego i bylicy arktycznej
- złuszczać martwy naskórek - dobre szampony przeciwłupieżowe zawierają m.in.: keratolinę papainę, kwas salicylowy
- niszczyć drożdżaki czyli przyczynę łupieżu - szampon przeciwłupieżowy z apteki zawiera np. klimbazol, hamujący rozwój drożdżaków.
Szampon przeciwłupieżowy – z apteki czy drogerii
Szampon przeciwłupieżowy do włosów farbowanych musi mieć skład, który jednocześnie pomaga zwalczyć łupież i chronić kolor. Produkt do włosów wrażliwych będzie z kolei zawierał więcej substancji łagodzących. Często wybór kosmetyku nie jest kwestią decyzji: szampony przeciwłupieżowe z apteki czy zwykłego sklepu. To bardziej kwestia odpowiedniego dopasowania produktu do potrzeb naszej skóry. Leży także pamiętać, że szampon przeciwłupieżowy na receptę to już bardziej lek niż codzienny kosmetyk pielęgnacyjny. Należy go używać zgodnie z zaleceniami dermatologa lub rekomendacją z dołączonej ulotki.
Dobry szampon przeciwłupieżowy z apteki z pewnością zawiera mniej szkodliwych substancji, a także tych pochodzenia chemicznego. Nie zawsze gwarantuje to jednak jego skuteczność. Paradoksalnie, czasami substancje chemiczne są po prostu w walce z łupieżem niezbędne, choć czasami sprawdza się tylko ziołowy szampon przeciwłupieżowy .
Jaki jest dobry szampon przeciwłupieżowy? Popularne szampony przeciwłupieżowe to:
- Vichy Dercos – szampon przeciwłupieżowy do włosów przetłuszczających się (łupież tłusty),
- La Roche-Posay Kerium – przeciwłupieżowy szampon leczniczy (łupież suchy),
- Pirolam - delikatny szampon przeciwłupieżowy z kompleksem witamin A+E (łupież suchy i tłusty),
- Seboradin – szampon przeciwłupieżowy naturalny,
- Nizoral – szampon przeciwłupieżowy o działaniu antygrzybicznym (łupież suchy),
- Kérastase Specifique Bain Exfoliant Purifiant (łupież tłusty).
Tani szampon przeciwłupieżowy bardzo wśród Polaków popularny to oczywiście Head&Shoulders, występujący w kilku wersjach, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN