Posiadanie zdrowych, lśniących i gęstych włosów wymaga systematycznej i prawidłowo dobranej pielęgnacji. Choć większość kobiet ogranicza się do korzystania z produktów dostępnych w sklepach, warto przynajmniej od czasu do czasu samodzielnie przygotować maseczkę do włosów z naturalnych składników. Czym nawilżyć włosy w domowych warunkach?
Bez odpowiedniego nawilżenia włosy stają się szorstkie w dotyku, zaczynają się łamać i wypadać. Czasami to właśnie najprostsze, naturalne sposoby na przywrócenie im blasku i witalności są najlepsze. Nawilżanie włosów w domu wcale nie musi być takie trudne, a efekty, jakie można uzyskać, stosując domowe odżywki i maseczki, są porównywalne do rezultatów uzyskiwanych w drogich salonach fryzjerskich. Samodzielne przygotowanie mieszanek nie zajmuje zbyt dużo czasu i nie wymaga kupowania skomplikowanych składników. Jak nawilżyć włosy, korzystając z naturalnych i tanich produktów?
>>> Zobacz także:
- Jak dbać o włosy niskoporowate? Jakich olejów najlepiej używać?
- Jakie są metody przedłużania włosów i która jakie daje efekty?
- Olej neem – cudowny preparat na włosy i skórę
Domowa maska nawilżająca do włosów – dlaczego warto?
Na włosy, tak samo jak na skórę, ma wpływ wiele czynników zewnętrznych. Większość z nich negatywnie oddziałuje na kondycję i wygląd fryzury. Promienie słoneczne, farbowanie, cieniowanie, prostowanie i kręcenie włosów przy użyciu ciepła, codziennie używanie suszarki – to wszystko osłabia włosy i narusza ich strukturę. Kupiona w sklepie maska nawilżająca do włosów nie zawsze będzie miała pozytywny wpływ na ich zdrowie. Wszystko tak naprawdę zależy od składu, który w znacznej części kosmetyków jest na tyle źle dobrany, że bardziej włosom szkodzi niż im pomaga. Regularne wizyty u fryzjera i korzystanie z usług regenerujących i pielęgnujących włosy to spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić.
Nawilżająca maska do włosów przygotowana samodzielnie w domu ma same naturalne składniki, które można łączyć i zmieniać tak, aby najbardziej odpowiadały potrzebom włosów. To także świetna alternatywa dla osób, które borykają się z wszelkiego rodzaju reakcjami alergicznymi na skórze głowy. Środki chemiczne, znajdujące się w kosmetykach, mogą wywoływać poważne uczulenia, z kolei odżywki i maski przygotowane w domu to pełna kontrola i dowolność dobierania produktów pielęgnujących.
Domowe maseczki na nawilżanie włosów
Czym nawilżyć włosy suche, pozbawione blasku i matowe? Najlepszym sposobem jest wykorzystanie produktów z kuchni i stworzenie z nich maseczki lub odżywki do włosów.
Odżywka do włosów z olejem rycynowym
Odżywka nawilżająca do włosów z olejem rycynowym, żółtkiem i sokiem z cytryny to idealne rozwiązanie dla osób, których włosy są pozbawione blasku, delikatne i szybko się przetłuszczają. Do jej przygotowania wystarczą 3 składniki w proporcjach: 1 żółtko, 4 krople olejku rycynowego, 4 krople soku z cytryny. Wszystko dokładnie wymieszaj, nałóż na wilgotne, świeżo umyte włosy i trzymaj ok. 5-7 minut. Spłucz wszystko ciepłą wodą i umyj włosy ponownie delikatnym szamponem bez silikonów. Tak przygotowana nawilżająca odżywka do włosów wygładzi je i nada im połysku, a jednocześnie nie będzie dla nich zbyt obciążająca.
Maska do włosów z kefiru
Przed przygotowaniem maski z kefiru, wyciągnij produkt z lodówki i podgrzej go do temperatury pokojowej. Podgrzany kefir nałóż na całą długość włosów, wmasuj go we włosy i w skórę głowy. Następnie rozczesz włosy grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Schowaj włosy pod foliowym czepkiem lub owiń je ręcznikiem, dzięki czemu pod wpływem ciepła substancje zawarte w kefirze zaczną szybciej wnikać w głąb włosa. Nakładaj maskę na umyte, suche włosy na 2 godziny, po upływie tego czasu zmyj kefir wodą z niewielką ilością szamponu. Stosuj ją przynajmniej raz w tygodniu.
Maska do włosów nawilżająca z kefiru to świetna maska proteinowa (a dodatkowo tania i niewymagająca), która pomoże pozbyć się problemu suchych i matowych włosów. Jeśli chcesz, możesz uzupełnić kefir kilkoma kroplami olejków kosmetycznych.
Nawilżające maseczki z miodu
Miód znany jest ze swoich leczniczych właściwości. W przemyśle kosmetycznym stosuje się go zarówno jako dodatek do produktów pielęgnacyjnych, jak i do kosmetyków kolorowych. W czystej postaci może przynieść jeszcze więcej dobrego, warto więc sprawdzić jego działanie na włosach. Domowe sposoby na nawilżenie włosów przy użyciu miodu znane są już od wielu lat. Oto dwie najskuteczniejsze maseczki z miodem:
- Maska z miodem i żółtkiem. Do jej przygotowania potrzebujesz 1 łyżki miodu i 1 żółtko. Jeśli masz długie włosy, możesz dodać więcej składników w proporcjach 1:1. Wszystko dobrze wymieszaj i dodaj kilka kropel swojego ulubionego, naturalnego olejku do włosów (równie dobrze sprawdzi się oliwa z oliwek). Nałóż maskę na lekko wilgotne włosy i przykryj ręcznikiem. Od czasu do czasu możesz podgrzewać włosy ciepłym powietrzem z suszarki. Po upływie godziny zmyj maskę ciepłą wodą.
- Maseczka nawilżająca na włosy z miodem i cytryną. W naczyniu wymieszaj 3 łyżki miodu, 1 łyżkę śmietany i wyciśnięty sok z połówki cytryny. Nałóż maseczkę na całą długość włosów i pozostaw na co najmniej 40 minut. Możesz schować włosy pod foliowym czepkiem lub zawinąć je w ciepły ręcznik. Po 40 minutach umyj włosy ciepłą wodą, używając niewielkiej ilości szamponu, a na koniec wypłucz je w naparze z rumianku lub pokrzywy – dzięki temu wzmocnisz efekt lśniącej i gładkiej fryzury.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN