Włosy

Delikatne fale, a może skręcone sprężynki - która lokówka zda egzamin?

Włosy

Autor:
Berenika
Olesińska
Kobieta nakręca włosy na lokówkę

Marzysz o delikatnych falach lub mocno skręconych sprężynkach, ale nie masz ani czasu, ani ochoty, by zawijać włosy na wałki i czekać na efekt kilka godzin? Z pomocą przychodzi lokówka - znane od dekad urządzenie, które z każdym rokiem jest coraz bardziej udoskonalane przez producentów, a jego funkcje poszerzane. Który rodzaj i model wybrać, by cieszyć się piękną fryzurą? Oto nasz miniporadnik.

Lokówka do włosów. Na jakie parametry zwrócić uwagę?

W każdym urządzeniu AGD przeznaczonym do stylizacji fryzur najważniejsza jest ochrona włosów przed nadmiernym przesuszeniem, nagrzaniem i w konsekwencji zniszczeniem. Warto więc zwrócić uwagę na to, z czego wykonany został sprzęt, który mamy zamiar na co dzień używać.

W przypadku lokówek bardzo ważnym ich elementem jest powłoka wałka, na który nawijamy kosmyki. Za najbardziej pożądaną uznaje się ceramiczną (dba o równomierność nagrzania urządzenia) lub turmalinową (dodatkowo domyka łuski włosa). Dobrym wyborem będą również wykonane z teflonu i tytanu. Metalowa natomiast może prowadzić do zniszczeń, ponieważ temperatura nagrzania i jej rozłożenie na powierzchni nie są w żaden sposób kontrolowane.

Efekt stylizacyjny, który uzyskasz, nie zależy wyłącznie od Twoich fryzjerskich umiejętności, ale też w dużym stopniu od grubości wałka lokówki. Jeżeli jesteś fanką delikatnych fal, wybierz urządzenie o średnicy powyżej 30 mm. Jeśli wolisz skręcone sprężynki, wystarczy wałek o średnicy od 16 do 20 mm.

Jak dbać o włosy?

Jak ukryć siwe włosy?
Jak ukryć siwe włosy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Istotną funkcją w urządzeniach AGD, które przeznaczamy do stylizacji włosów, jest regulacja temperatury. Kilkustopniowa daje więcej możliwości na dopasowanie odpowiedniego nagrzania do kondycji pasm. Posiadaczki cienkich i zniszczonych włosów nie powinny przekraczać 150 stopni Celsjusza. Panie, które mogą pochwalić się grubymi, gęstymi i zdrowymi włosami, mają większą dowolność. Nie istnieją więc żadne przeciwskazania, by dla utrwalenia efektu korzystały z temperatury powyżej 200 stopni Celsjusza.

Zapracowane kobiety doskonale wiedzą, że w ich rozkładzie dnia liczy się każda sekunda. Jeżeli chcą zaoszczędzić czas, powinny wybierać lokówki o jak największej mocy (np. 150 W), które nagrzeją się w mgnieniu oka. Słabsze osiągną pożądaną temperaturę i będą gotowe do użytku dopiero po kilku minutach.

Bardzo przydatnym dodatkiem oferowanym coraz częściej przez producentów lokówek jest funkcja jonizacji. Zapobiega ona nadmiernemu zniszczeniu włosów, elektryzowaniu się pasemek oraz nadaje kosmykom długotrwały blask.

Dla fanek praktycznych zastosowań ciekawym udogodnieniem będzie odpowiednio wyprofilowana, antypoślizgowa rączka i obrotowy kabel - drobiazgi, które usprawnią korzystanie z urządzenia. W zestawie powinny znaleźć się jeszcze: etui na lokówkę, podstawka oraz rękawica ochronna.

Rodzaje lokówek do włosów

Lokówka tradycyjna to od lat znany rodzaj małego AGD do włosów z wałkiem o średnicy od 15 do 38 mm i z charakterystycznym klipsem przytrzymującym kosmyki podczas nawijania. Umiejętnie używana jest w stanie zagwarantować fale i loki o dowolnej grubości oraz kształcie. Korzystając z niej, należy jednak pamiętać, by włosy były dokładnie wysuszone. W przeciwnym razie mogą ulec zniszczeniu.

Lokówka stożkowa przeznaczona jest dla bardziej wprawionych miłośniczek stylizacji włosów. Brak klipsa daje większą swobodę w samodzielnym nawijaniu pasm i większą kontrolę nad efektem, ale jednocześnie wymaga lepszych umiejętności manualnych. Stożkowa budowa sprawia, że fale u nasady będą grubsze, a na końcach o wiele cieńsze.

Lokówka automatyczna to cud techniki, który pełni funkcję zrobotyzowanego fryzjera. Urządzenie samo nawija włosy na wałek i zapewnia powtarzalny efekt równomiernie zakręconych pasm.

Suszarko-lokówka to kolejny wynalazek producentów. Łączy dwa urządzenia w jednym. Suszy i jednocześnie kręci włosy. Nadaje im objętość i gwarantuje efekt naturalnych fal. Pozwala zaoszczędzić czas i miejsce w łazience.

Więcej inspiracji znajdziesz w naszym sklepie. Sprawdź!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Materiał zawiera treści promocyjne partnera.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: JGI/Jamie Grill/Getty Images

Pozostałe wiadomości