Najmodniejsze kurtki i płaszcze na wiosnę tego roku. Co nosić w najbliższym sezonie?

kurtki, płaszcze, trendy 2021
Instagram @martyna_mierzejewska

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią cieplejsze temperatury. Do szaf schowamy puchówki i wełniane płaszcze, a wyciągniemy lżejsze elementy garderoby. Jakie? Sprawdźcie, co noszą gwiazdy.

Bomberka

W 1917 roku amerykańska armia dostała pierwsze skórzane kurtki pilotki z wysokim kołnierzem, od których wywodzi się współczesne bomberki. Ówczesne modele były jednak bardzo ciężkie, bo wykonane ze skór. W latach 50. jednak pojawił się pomysł, by wyprodukować je z materiału, z którego wytwarzano spadochrony. Wtedy powstały MA-1 z pomarańczową podszewką, które wyglądały jak współczesne bomber jacket.

W latach 70. spopularyzowały je m. in. środowiska punkowe, a 20 lat później opanowały ulice w różnych wariantach kolorystycznych. Potem bomberki zniknęły, by znów się pojawić w 2013 roku. Od tamtej pory triumfują na ulicach.

Trencz

To płaszcz, który wywodzi się ze stylu militarnego i dziś pasuje każdej kobiecie. Powstał na wzór wojskowych płaszczy z okresu I i II wojny światowej. Międzynarodową sławę zdobył, dzięki kultowemu domu mody Burberry. Gdy w 1942 roku Humphrey Bogart pojawił się w trenczu w "Casablance", kobiety uznały, że to idealne okrycie również dla nich. W kolejnych latach model tylko zyskiwał na popularności. Unowocześniły go Jane Birkin i Charlotte Gainsbourg, łącząc nonszalancko z tenisówkami i jeansami.

Teraz trencz już nie jest wyłącznie strojem przeciwdeszczowym, a nadaje całej sylwetce charakter. Ponadto jest idealny dla każdej sylwetki - posiadaczkom szerokich ramion, a wąskich bioder, zawiązany w pasie trencz poszerzy optycznie dół sylwetki i nada figurze wygląd klepsydry; z kolei kobiety będące w przeciwnej sytuacji (wąskie ramiona, szerokie biodra) ukryją swoje mankamenty nosząc płaszcz luźno narzucony i zawiązany z tyłu, co optycznie wysmukli figurę.

Katana

Kurtka jeansowa narodziła się w 1880 roku, dzięki pomysłowi Levi'sa Straussa. Początkowo (podobnie jak denimowe spodnie) była przeznaczona dla robotników. Krótki, ale obszerny model Trucker stał się pierwowzorem dzisiejszych katan. Potem wielokrotnie ewoluował, aż w 1969 roku stworzono dopasowaną wersję dla kobiet.

Modę na kurtkę jeansową ugruntowały lata 70. i hipisowski styl, którego stała się ona integralną częścią. W 1970 roku też po raz pierwszy denim pojawił się na wybiegach w kolekcji Yvesa Sainta Laurenta. W latach 80. i 90. katany nosiły Madonna, Sarah Jessica Parker czy Claudia Schiffer. Dziś modne są różne ich wariacje - z wyraźnie podkreślonymi ramionami, bufiastymi rękawami, efektem tie-dye czy z przetarciami.

Marynarka

Choć przez lata marynarka uważana była za niezwykle elegancki element garderoby, wiele zmieniło się w ostatnich latach. Takie marki, jak Chanel, Gucci, MGSM czy Balenciaga wypromowały modę na oversizowe modele, które wyglądają, jak wyciągnięte z szafy chłopaka czy brata. Obecnie można je nosić na kilka sposobów - nie tylko do butów na obcasie i sukienek, ale nawet sneakersów i bluz sportowych. To największy trend sezonu wiosna-lato 2021, który sprawdzi się w każdej sytuacji.

Skórzany płaszcz

W 1967 roku Yves Saint Laurent stworzył kostiumy do filmu "Piękność dnia" z Catherine Deneuve w roli głównej. Ubrał ją m.in. w czarny, skórzany płaszcz wiązany w pasie, który aktorka nosiła również po zakończeniu zdjęć. Wówczas model ten pokochała również Brigitte Bardot. Łączyły je z płaskimi botkami, bądź kozakami oraz kaszkietami. Te stylizacje miały nieco futurystyczny charakter, co później wykorzystali również twórcy "Matrixa".

Buntownicze płaszcze były niezwykle popularne w latach 90. Potem zniknęły na kilka lat, by w wielkim stylu powrócić na wybiegi na przełomie lat 2018/2019, dzięki takim markom, jak Balenciaga i Hermes. Mimo upływu czasu, nadal rządzą na ulicach i zwracają uwagę przechodniów.

Kurtka koszulowa typu shacket

Wiele kobiet lubiło podkradać z szafy swoich partnerów koszule, co zauważyli producenci odzieży. Wymyślili kurtki shacket, które przypominają za duże modele dla mężczyzn, lecz są zdecydowanie cieplejsze, niż flanelowe koszule i z powodzeniem mogą zastąpić kurtki skórzane czy pikowane. Świetnie wpisują się w styl casualowy, gdyż dobrze wyglądają zarówno do klasycznych jeansów, jak i spodni dresowych. Najlepiej wybrać modele w kratę, które są szczególnie efektowne.

Ramoneska

Kultowa kurtka powstała w 1928 roku, kiedy to początkujący projektant Irving Schott nawiązał współpracę z firmą Beck Industries, czyli dystrybutorem Harleya-Davidsona w USA. Zaprojektował dla nich skórzany model dla motocyklistów, który miał przesunięty, poprowadzony po skosie suwak oraz pas z klamrą, by podczas jazdy nie podwiewało go do góry. Choć przez wiele lat ramoneska była popularna tylko w środowisku motocyklowym, wszystko zmieniło się w 1953 roku, kiedy pokazał się w niej Marlon Brando w filmie "Dziki". Przez to, że był on idolem młodzieży, ta szybko skopiowała styl ubierania aktora.

Na przełomie lat 60. i 70. kurtka powoli stawała się symbolem osób powiązanych z muzyką rockową. W latach 80. po raz pierwszy pojawiła się na wybiegu, za sprawą Jeana Paula Gaultiera. Do dziś niewiele się zmieniła - nadal ma podwójne klapy czy zamek błyskawiczny. Choć na rynku dostępne są ramoneski w różnych kolorach, najlepiej wybrać czarny model.

Zobacz wideo: Jak prać puchowe kurtki?

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości