- Co to jest trądzik neuropatyczny?
- Przyczyny trądziku neuropatycznego
- Jak walczyć z trądzikiem neuropatycznym?
Zobacz też:
Domowe sposoby i leki na pryszcze
Co to jest trądzik neuropatyczny?
Trądzik neuropatyczny to trądzik, który osoba usuwa bardzo uporczywie na własną rękę. Osoba, która ma trądzik neuropatyczny, twierdzi że wyciśnięcie zaskórnika to jedyny sposób leczenia i nic innego nie pomoże.
Warto wiedzieć, że nie u każdej osoby uporczywe wyciskanie pryszczy musi kończyć się pojawieniem się trądziku neuropatycznego. Każdy jednak powinien wyeliminować tą czynność. Jak tego unikać? Nie spędzaj przed lustrem więcej czasu niż potrzeba, unikaj też intensywnego światła w łazience.
Przyczyny trądziku neuropatycznego
To schorzenie ma zwykle podłoże na tle zaburzeń emocjonalnych i zaburzeń psychicznych, czyli wiąże się z konstrukcją psychiki człowieka i jego sposobu doświadczania emocji.
Pacjenci cierpią na wiele zespołów psychosomatycznych, w tym także na dermatologiczne problemy, tj. trądzik, zapalenie atopowe skóry, łuszczycę, wypadanie włosów. Często są to obawy towarzyszące depresji, dystymii, zaburzeniom osobowości, nerwicy.
Jak walczyć z trądzikiem neuropatycznym?
Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest zaprzestanie wyciskania pryszczy. Trądzik neuropatyczny (trądzik przeczosowy) to trądzik z samouszkodzeniami, który można leczyć podobnie do zwykłego, niestety zazwyczaj to nie wychodzi ze względu na psychiczne uwarunkowania i nieleczone natręctwa w postaci uporczywego wyciskania zmian skórnych.
Dlatego też jednocześnie niezbędna jest terapia.
Rozdrapywanie i wyciskanie skóry zostawi trwałe ślady w postaci blizn, przebarwień i bruzd. Aby pozbyć się blizn można stosować zabiegi medycyny estetycznej, takie jak laser, mikronakłuwanie czy wypełnianie kwasem hialuronowym. W rozjaśnianiu przebarwień z pomocą przyjdą peelingi kwasami.
Więcej:
- Piramida długowieczności - jak żyć 120 lat?
- Pryszcz na penisie i opryszczka na prąciu. Czy są groźne?
- Co to jest dysmorfofobia twarzy? Poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN