Pryszcze to problem skórny, który dotyka wiele osób, zwłaszcza z cerą skłonną do przetłuszczania się. By wiedzieć, jak pozbyć się pryszczy, trzeba najpierw wiedzieć, jak powstają i co jest ich przyczyną. Kiedy domowe sposoby nie pomagają, warto zapytać specjalistę, jak pozbyć się pryszczy na twarzy, plecach czy z dekoltu. Nieumiejętne próby pozbycia się pryszczy często prowadzą do rozsiewu zakażenia, a także do powstania przebarwień i blizn.
Z pryszczami najczęściej zmagają się nastolatkowie. Oni chcieliby wiedzieć, jak pozbyć się pryszczy w tydzień, a najlepiej w kilka minut, raz na zawsze. Czy można i jak pozbyć się pryszczy na plecach i twarzy, podpowie lekarz dermatolog.
Jak pozbyć się pryszczy? Domowe sposoby
Nie zawsze istnieje potrzeba stosowania leków aptecznych, czasem wystarczą proste domowe sposoby, by łagodnie, ale i skutecznie wyeliminować problemy skórne. Jak pozbyć się pryszczy na twarzy? Polecane są naturalne produkty pochodzenia roślinnego, m.in. olejek z drzewa herbacianego, miód, rumianek o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Miód dodatkowo działa kojąco, łagodzi podrażnienia, wygładza i nawilża skórę. Podobnie działa aloes. Jak pozbyć się pryszczy na czole i brodzie? Zastosuj peeling z sody oczyszczonej, który świetnie oczyszcza skórę, usuwa nadmiar sebum i przyspiesza gojenie się stanów zapalnych. Maska z zielonej glinki zmniejszy wydzielanie łoju, jednocześnie poprawi koloryt skóry twarzy. A jak pozbyć się pryszczy na plecach? Postaw na słoną kąpiel. Sól z Morza Martwego dodana do kąpieli oczyści i zregeneruje naskórek, nawilży i wyeliminuje problemy skórne.
Wyciskanie pryszczy - wyciskać czy nie?
Kiedy zastanawiamy się nad tym, czy można i jak pozbyć się pryszczy na plecach , twarzy, pośladkach czy dekolcie, pamiętajmy, że wyciskanie pryszczy nie jest zalecane, zwłaszcza u osób z cerą trądzikową. Nie należy wyciskać pryszczy z kilku powodów. Wyciskając pryszcze, roznosimy bakterie po całej twarzy, co prowadzi do kolejnych infekcji (i kolejnych pryszczy). Przyczyniamy się w ten sposób do powstawania trudnych do usunięcia przebarwień, a nawet blizn. Zabieg wyciskania zwykle wykonujemy w sposób mało skuteczny, nie usuwamy całej ropy, poza tym pory stają się bardziej rozszerzone i trudniejsze do zamaskowania.
Jak pozbyć się pryszczy na twarzy przez wyciskanie, kiedy nie możemy się już od tego powstrzymać? Przede wszystkim dokładnie myjemy i suszymy ręce, oczyszczamy skórę twarzy przy użyciu antybakteryjnego żelu, potem miejsce wokół pryszcza zmiękczamy, przemywając gorącą wodą. Pryszcze delikatnie uciskamy palcami owiniętymi w chusteczkę higieniczną i usuwamy ropę. W razie potrzeby należy przebić czubek krostki zdezynfekowaną igłą.
Jak pozbyć się pryszczy na twarzy? Leczenie farmakologiczne
Jeśli problemy z pryszczami dotykają nas sporadycznie, nasze podejście powinno być ograniczone do metod domowych. W przypadku uporczywych, nawracających pryszczy i skłonności cery do przetłuszczania się, należy skonsultować się ze specjalistą. Lekarz dermatolog podpowie, jak pozbyć się pryszczy raz na zawsze. Doradzi, jak pozbyć się pryszczy na plecach , twarzy, dekolcie czy pupie w sposób skuteczny.
Aby pozbyć się pryszczy, często stosuje się kurację przeciwtrądzikową. W skład najpopularniejszych preparatów na trądzik wchodzą następujące substancje:
· kwas azelainowy , który działa antybakteryjnie, zmniejsza liczbę pryszczy, leczy przebarwienia;
· nadtlenek benzoilu - działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, złuszcza naskórek, zmniejsza wydzielanie sebum;
· kwas salicylowy o właściwościach złuszczających i przeciwzapalnych.
Pomocniczo stosuje się również maść z tlenkiem cynku, która działa wysuszająco, a także wyciąg z fiołka trójbarwnego, który przyczynia się do poprawy ogólnego stanu skóry.
W nasilonych zmianach trądzikowych, z przepisu lekarza, podaje się miejscowo antybiotyk, np. klindamycynę , erytromycynę lub tetracykliny . Inną grupę leków stanowią retinoidy , które zmniejszają wydzielanie łoju, złuszczają naskórek i łagodzą stan zapalny. W krótkotrwałym leczeniu stosuje się glikokortykosteroidy ( propionian klobetazolu ) o właściwościach przeciwzapalnych. Antybiotyki, retinoidy, a także niektóre antyandrogeny ( octan cyproteronu ) oraz metronidazol mogą być podane doustnie.
Oprócz farmakoterapii w leczeniu zmian skórnych o podłożu trądzikowym bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Należy ograniczyć spożywanie produktów nasilających pryszcze, zwłaszcza tłustych i ostrych.
Jak pozbyć się pryszczy na twarzy szybko, w kilka minut?
Korektor do twarzy to przyjaciel każdej kobiety z problematyczną cerą. Dobry korektor pozwala błyskawicznie ukryć zaczerwienienie, przebarwienia i inne niedoskonałości skóry. Niektóre są oparte na składnikach pochodzenia mineralnego lub roślinnego, np. zawierają olejek z drzewa herbacianego. Korektory dostępne są w formie sztyftu, fluidu, pisaka lub pędzelka. W różnych kolorach i odcieniach. W przypadku pryszczy poleca się korektor w sztyfcie. Natomiast w przebarwieniach potrądzikowych, korektor wybielający. A jak pozbyć się pryszczy na twarzy u mężczyzn? Kosmetyki korygujące niedoskonałości cery dostępne są również w wersji męskiej.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN