Suchy olejek do ciała, twarzy i włosów - zastosowanie, właściwości i rodzaje

Sorrasak Jar Tinyo/Getty Images
Sorrasak Jar Tinyo/Getty Images

Suchy olejek do ciała to świetna alternatywa dla tradycyjnych kosmetyków nawilżających, takich jak balsamy czy mleczka. Ma wiele cennych właściwości oraz uniwersalne zastosowanie, służy nie tylko do pielęgnacji ciała, lecz także twarzy i włosów. Jak maksymalnie wykorzystać jego potencjał?

Jeśli dotychczas olejki do ciała kojarzyły ci się wyłącznie z tłustą, niewchłaniającą się i lepką warstwą na skórze, która mimo upływu czasu nadal brudzi ubrania i wszystkie przedmioty, których dotkniesz, to z pewnością przypadnie ci do gustu stosunkowo nowe rozwiązanie kosmetyczne, jakim są suche olejki. Ich popularność stale rośnie, nic zresztą dziwnego – te o naturalnym składzie mają naprawdę szerokie zastosowanie i wiele korzystnych właściwości. Suchy olejek do ciała to świetny sposób, żeby zadbać o każdy rodzaj skóry. Może być stosowany jako alternatywa dla kremów nawilżających, balsamów czy gęstych maseł. Zobacz, jak przy jego pomocy zadbać o swoje ciało, twarz i włosy oraz jaki rodzaj suchego olejku warto wybrać.

Suchy olejek do ciała – czym różni się od tradycyjnych kosmetyków pielęgnacyjnych?

Suchy olejek do ciała może być stosowany zarówno jako zamiennik tradycyjnych kosmetyków, jak i jako dodatek wspomagający ich działanie. Takie rozwiązanie docenią zwłaszcza kobiety, które lubią testować nowości lub chcą uniknąć trudności związanych ze stosowaniem zwykłych, tłustych olejków czy ciężkich i gęstych balsamów, które bardzo długo się wchłaniają. Szybkie wchłanianie to właśnie główna zaleta olejków suchych – po aplikacji na skórę twarzy czy ciała nie pozostaje na niej lepka warstwa, a ubranie można założyć praktycznie od razu po ich wmasowaniu. Podobnie działają również mleczka i balsamy bazujące na wodzie. Mają one jednak nieco mniejszy zakres działania i choć skutecznie nawilżają, potrzebują znacznie więcej czasu, żeby przeniknąć do głębszych warstw skóry. Pielęgnacyjne olejki z kolei dodatkowo odżywiają i regenerują skórę, dostarczając jej cennych składników odżywczych.

Suche olejki do twarzy, ciała i włosów zawierają w swoim składzie nie tylko naturalne tłuszcze roślinne i parafinę, lecz także suche emolienty, dzięki którym ich nałożeniu nie towarzyszy uczucie lepkości.

Jak stosować suche olejki?

Suche olejki mogą być stosowane jako podstawowy kosmetyk pielęgnacyjny, zarówno rano, jak i wieczorem, a także w ciągu dnia. Nanosi się je bezpośrednio na skórę, przy czym nie trzeba ograniczać się wyłącznie do ciała. Odpowiednio dobrany rodzaj suchego olejku można wykorzystać również podczas codziennej pielęgnacji twarzy, a nawet włosów.

Zaleca się, aby po suche olejki do ciała sięgać wtedy, kiedy skóra jest dobrze rozpulchniona, czyli po długiej kąpieli czy gorącym prysznicu. Świetnie sprawdzą się do regeneracji skóry po basenie ze względu na to, że chlorowana i twarda woda niekorzystnie wpływa na jej wygląd. Rozpulchniona skóra znacznie lepiej wchłonie cenne składniki olejku i przy regularnym stosowaniu rezultaty na pewno będą zauważalne.

Nakładanie suchego olejku na włosy pomaga chronić końcówki przed łamaniem i rozdwajaniem się, może także poprawić ogólną kondycję i wygląd fryzury. Można nakładać je zarówno na mokre, jak i na suche włosy. Kilka kropel naturalnego olejku warto dodać również do odżywek i masek nawilżających czy regenerujących, wzmacniając tym samym ich działanie. Stosując go na włosy, warto pamiętać jednak o zachowaniu umiaru – zbyt duża ilość olejku może bardzo obciążyć włosy i sprawić, że będą wyglądały na tłuste.

Jaki suchy olejek warto kupić? Rodzaje olejków do ciała, twarzy i włosów

Suche olejki mogą być podzielone na kilka grup ze względu na swoje przeznaczenie, zazwyczaj jednak te, które przeznaczone są do ciała, mogą być używane również na twarz i włosy. Warto jednak wcześniej upewnić się, czy na pewno jest to kosmetyk bezpieczny, który nie podrażni wrażliwych miejsc. Skóra na nogach może zareagować zupełnie inaczej niż ta na twarzy, dlatego trzeba mieć to na uwadze przy wyborze konkretnego produktu. Przede wszystkim jednak należy dokładnie przyjrzeć się składom suchych olejków do ciała. Najlepiej unikać produktów, które zawierają nawet potencjalnie szkodliwe substancje, tak, aby bez obaw móc przetestować ich uniwersalność.

Pamiętaj, że nie istnieje tylko jeden najlepszy suchy olejek do ciała i trzeba dobrać go samodzielnie do indywidualnych potrzeb skóry. Warto zacząć od testowania olejku arganowego (bogatego w kwasy tłuszczowe i witaminę E), makadamia (spowalniającego starzenie się skóry), awokado (źródła witamin A i E, świetnie nawilżającego skórę) oraz olejku kokosowego (idealnego do skóry wrażliwej i skłonnej do alergii).

Zobacz wideo: Pachnąca, ekologiczna świeca do masażu z masła shea - jak ją zrobić?

Zobacz też:

Sauna do twarzy – zalety i sposób użycia urządzenia parowego i jonowego

Jak pozbyć się obrzęku twarzy? Oto najlepsze domowe sposoby na opuchliznę

Zmysłowy filmik z Jennifer Lopez zszokował internautów! Wokalistka pokazała się nago

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie