Wyjście na zewnątrz z pomieszczenia, gdzie panuje wysoka lub niska temperatura, przebywanie w klimatyzowanych pokojach, częste oblizywanie ust to najczęstsze przyczyny spierzchnięcia i wysuszenia ust. Niewiele jednak osób łączy to z osłabieniem organizmu.
Jak dbać o skórę?
Spierzchnięte wargi nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale bywają też bolesne. Wargi pokryte są bardzo cieniutką warstwą skóry, przez którą widoczne są naczynia krwionośne, nadające im kolor. Nie mające wyściółki tłuszczowej, bardzo łatwo poddają się warunkom atmosferycznym, temperaturze pokarmów, reagują też na kosmetyki.
Usta szybko się podrażniają i wysuszają, a w końcu pękają. Spierzchnięcie ust przypomina odstające drzazgi, w ich wypadku - wysuszone i ostre skórki. Im usta mocniej wysuszone, tym bardziej pękają na całej powierzchni, by w końcu pokryć się rankami. Puchną, bolą, pieką i krwawią. Jedzenie ciepłych pokarmów staje się trudnością, a czasem bywa niemożliwe.
Pękające usta – przyczyny
Problem z pękającymi ustami rozpoczyna się od zaczerwienienia i pieczenia skóry, która następnie staje się mocno przesuszona, aż w końcu zaczyna pękać. Może się to dziać zarówno na powierzchni, jak i w kącikach ust. Następnie pojawiają się bąble, które w ostatnim etapie przekształcają się w strupki. Nie wygląda to estetycznie, dlatego warto poznać przyczynę pękających ust i podjąć leczenie.
Pękające usta – jaka witamina (a raczej jej niedobór) może być tego przyczyną? Specjaliści są w tym temacie zgodni. Jeśli dokuczają Ci pękające usta, brak witaminy B2 i innych witamin z grupy B jest jedną z najbardziej prawdopodobnych przyczyn. Ponadto może to być objaw świadczący o niedoborze żelaza w organizmie. Dlatego czym prędzej rozpocznij suplementację, wspomagając ją doraźnie maściami lub domowymi sposobami na tę przypadłość.
Pękające usta – w kącikach lub na całej powierzchni – mogą być także spowodowane odwodnieniem organizmu lub problemami hormonalnymi. Czasami winne jest działanie czynników atmosferycznych – może to być słońce, wiatr, mróz, a nawet ogrzewane powietrze w mieszkaniu. Ponadto zdarza się, że powodują je kosmetyki zawierające alkohol (substancja o silnym działaniu wysuszającym) lub nikiel, o ile masz na nią alergię – w takim wypadku należy sprawdzić, z czego wykonane są sztućce, którymi jesz.
Pękające usta w ciąży to zazwyczaj wina hormonów, których poziom znacznie się zmienia. W takim przypadku nie ma innej rady niż przeczekać ten czas, korzystając z domowych sposobów na spierzchnięte usta. Kiedy pomimo sprzyjającym warunków atmosferycznych, usta pierzchną i pękają. Kiedy jednak spierzchnięte usta stają się stale nawracającą przypadłością, przyczyną może być nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu, tj. zaburzenia gospodarki hormonalnej, czy cukrzyca.
Pękające usta u dziecka – przyczyny
Jeśli u dziecka pojawiają się pękające usta, witamina B2 jest pierwszym suplementem, jaki należy wziąć pod uwagę. Ponadto pękające usta u niemowlaka lub starszego dziecka mogą być wynikiem odwodnienia (na przykład podczas gorączki czy w gorący dzień), dlatego zastanów się, czy dziecko przyjmuje wystarczającą ilość płynów. Jeśli pękające usta to sytuacja, która nawraca lub utrzymuje się od dłuższego czasu – nie wahaj się i zwróć się po pomoc do swojego pediatry. Pamiętaj, że jest to jedynie objaw, za którym mogą kryć się inne problemy zdrowotne.
Jak zapobiegać i leczyć przesuszone wargi?
Usta przed każdym wyjściem na zewnątrz powinny być posmarowane pomadką ochronną, najlepiej bogatą w olejek makadamia, witaminy A, E, B i filtry UV. Aplikacja nawet zwykłego odżywczego kremu bądź wazeliny będzie stanowiła solidną ochronę ust. Dostępna w aptece maść ochronna z witaminą A to świetny wybór na zimę i chłodną jesień. Chroni, odżywia, regeneruje i przyspiesza leczenie.
Kiedy już dojdzie do przesuszenia warg i aplikacja zwykłej pomadki ochronnej nie pomaga, co zrobić, by leczyć wargi? Najlepiej zaopatrzyć się w maść ochronną z witaminą A i kapsułki z witaminą E - które po rozerwaniu należy wcierać w popękane miejsca na wargach. Można też z powodzeniem sięgnąć po produkty naturalne. Ukojenie ustom przyniesie codzienna, 15-minutowa terapia miodem. Wykazujący właściwości odżywcze, regenerujące, antybakteryjne i antyseptyczne miód wygładzi i przyspieszy gojenie się spierzchniętych warg.
Domowa spiżarnia skrywa w sobie wiele produktów odżywczych i nawilżających, które przyniosą ulgę popękanym ustom. Obok miodu, w swoim działaniu nieoceniony jest olej kokosowy, masło shea, oliwa z oliwek czy awokado, które po rozgnieceniu będzie naturalnym masłem odżywiającym usta.
Domowe sposoby na pękające usta
Pękające usta i zajady można zwalczyć na przykład za pomocą maści lub kapsułek z witaminami A i E, które bez problemu kupisz w aptece. Pomocny będzie także żel aloesowy (do kupienia w drogerii), maści zawierające pantenol lub alantoinę oraz maść cynkowa.
Co na pękające usta, jeśli nie chcesz kupować drogich aptecznych maści? Możesz oczywiście sięgnąć po domowe sposoby i wykorzystać produkty, które już posiadasz.
Domowe sposoby na pękające usta:
- Peeling – wykonuje się go zazwyczaj z dwóch składników: olejowego i złuszczającego, przy czym do złuszczania najlepszy będzie cukier. Aby wykonać domowy peeling, należy zmieszać łyżeczkę cukru z łyżeczką oliwy z oliwek, oleju kokosowego, rokitnikowego czy ze słodkich migdałów. Następnym krokiem jest wykonanie delikatnego masażu ust z użyciem powstałej mieszanki. Peeling ma za zadanie złuszczenie martwego naskórka.
- Masaż szczoteczką do zębów – do tego celu należy wybrać szczoteczkę o miękkim włosiu i wykonywać nią okrężne ruchy. Masaż poprawi ukrwienie skóry i sprawi, że suche, pękające usta będą wyglądały lepiej.
- Okład z miodu – to sposób, który pozwoli na wykorzystanie nawilżających właściwości miodu. Nałóż miód na usta i pozostaw taką naturalną maść na pękające usta na 10 minut.
- Olej kokosowy do smarowania – surowy, nierafinowany olej kokosowy doskonale nawilży suche i pękające usta . Przełóż olej kokosowy do małego słoiczka i trzymaj zawsze pod ręką, by móc stosować zawsze wtedy, gdy usta tego potrzebują.
- Domowa maseczka nawilżająca – wykonasz ją na przykład z kwaśnej śmietany. Łyżeczkę śmietany zmieszaj z kilkoma kroplami cytryny i nałóż na pękające usta na 10 minut. Inny sposób to maseczka z ogórka – świeżo ukrojony plasterek trzymaj na ustach, aż jego sok ukoi piekącą skórę.
Domowe peelingi na przesuszone usta
- Natłuść delikatnie usta oleistym preparatem, np. lanoliną, oliwą z oliwek, następnie masuj je kolistymi ruchami szczoteczką o miękkim włosiu.
- Zwilż usta miodem, wazeliną lub lanoliną, następnie posyp je drobnoziarnistym cukrem i delikatnie masuj.
- Przygotuj pomadkę ochronną do ust z peelingiem.
- Wykonaj masaż.
- Zrób maseczkę z ogórka.
Domowa pomadka do ust - jak ją przygotować?
Składniki:
- pomadka ochronna
- drobnoziarnisty cukier
Przygotowanie:
- Zmiażdż pomadkę ochronną w miseczce, zmieszaj ją z cukrem.
- Taki preparat wciśnij z powrotem do opakowania po pomadce.
- Włóż do lodówki. Po zastygnięciu możesz peelingować usta w taki sposób jakim smarujesz usta pomadką.
Masaż
Codzienny masaż ust pozwoli poprawić krążenie i zwiększyć przepływ krwi. To z kolei znacznie poprawi stan skóry i przepływ substancji odżywczych. Codziennie wieczorem wykonuj delikatny masaż ust używając dwóch palców wskazujących. Zacznij od środka i przesuwaj się ku zewnętrznym kącikom. Możesz również użyć szczoteczki do zębów, która jednocześnie pozwoli pozbyć się martwego naskórka.
Nawilżanie ust
Ogórki w 90 procentach składają się z wody. Dlatego codziennie nakładaj plasterek ogórka na suche i spierzchnięte wargi. Dzięki temu będą nawilżone, a dodatkowo ogórek rozjaśni skórę.
Domowe balsamy na przesuszone usta
Z lanoliną, witaminą A i E:
- Lanolina
- Masło kakaowe
- Kapsułka z witaminą A, E
Z olejem kokosowym i masłem shea:
- Olej kokosowy
- Wazelina
- Kilka kropli oleju z róży lub z awokado
- Masło Shea
Z masłem shea i kakaowym:
- Masło Shea
- Masło kakaowe
- Kapsułka z witaminą A, E
Z olejem różanym i witaminą E:
- Olej różany
- Kapsułka Wit. E
- Oliwa z oliwek
- Chusta flizelinowa lub higieniczna wycięta na kształt ust, którą nasączamy sporządzonym preparatem
Podane składniki na docelowy balsam należy razem wymieszać, aby składniki się połączyły i schłodzić w lodówce przez 12 godzin. Po tym czasie używać na usta 2-3 razy dziennie. Produkt przechowywać w lodówce.
Zobacz także:
- Piękne usta na wiosnę? Nie pomijaj tego etapu pielęgnacji. "To zajmuje sekundę"
- Urządź swoim ustom domowe spa. Zobacz, co zrobić, by zawsze były gładkie i dobrze nawilżone
- Te proste sposoby optycznie powiększą usta. Są tanie i nieinwazyjne
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fot: Tetiana Mandziuk / gettyimages.com