Mydło kastylijskie to w pełni naturalny sposób oczyszczenia i pielęgnacji skóry. Swój skład opiera na nawilżających olejach, które dbają o odpowiednie nawodnienie naskórka. Mydło kastylijskie w płynie można dodać do ulubionych produktów myjących, wzmacniając dobroczynne działanie kosmetyków.
Mydło kastylijskie może stosować praktycznie każdy. Nie podrażnia nawet skóry bardzo suchej i wrażliwej. Kastylijskie mydło może z powodzeniem pełnić funkcję pielęgnującego preparatu myjącego dla niemowląt. Mydło z tak naturalnym składem pozwala łagodzić objawy AZS, łuszczycy czy egzemy.
Więcej:
- Na co swędzi lewa ręka – zabobon czy objaw choroby?
- Szare mydło i jego cudowne właściwości czyszczące
- Henna – jak zmyć henne z brwi, ze skóry, z włosów i rzęs?
Co to jest mydło kastylijskie?
Delikatne mydło kastylijskie pochodzi z regionu Kastylii w Hiszpanii. Kiedyś wytwarzane na tłuszczu zwierzęcym, dziś opiera swój skład na naturalnych olejach roślinnych. W oryginalnej recepturze mydło kastylijskie w płynie posiada przynajmniej 70-procentowe stężenie oliwy z oliwek. Inne składniki, które można spotkać w formule mydła to m.in. olej jojoba, olej kokosowy, olej konopny, olej słonecznikowy, olej palmowy, olej z pestek winogron, gliceryna roślinna czy wodorotlenek sodu lub potasu. Mydło w odróżnieniu od sklepowych wersji jest więc pozbawione sztucznych, uczulających substancji i konserwantów. Naturalny skład sprawia, że jest niezwykle łagodne – doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej czy niemowlęcej. Dobrze wchłania się, a jednocześnie tworzy zabezpieczającą warstwę.
Mydło kastylijskie – właściwości
W przypadku pielęgnacji ciała najważniejsze są właściwości oczyszczające i pielęgnujące mydła kastylijskiego. Główny składnik, czyli oliwa z oliwek, odpowiada za doskonałe nawilżenie skóry, jej regenerację, a nawet usuwanie łagodnych zmarszczek. Składnik ten delikatnie koi podrażnienia, wygładza naskórek oraz zabezpiecza go przed różnymi czynnikami. Kastylijskie mydło dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym jest skuteczne w usuwaniu zmian trądzikowych, a także rozwiązywaniu problemu łuszczycy, egzemy czy atopowego zapalenia skóry. Regularne stosowanie mydła kastylijskiego sprawia, że można regulować produkcję sebum i łatwiej pozbyć się trądziku. Preparat będzie pomocy w odkażaniu ran i podrażnień. Mydło kastylijskie warto zastosować również w przypadku włosów przesuszonych i w pielęgnacji wrażliwej skóry głowy.
Kastylijskie mydło w płynie będzie idealne dla skóry normalnej, wrażliwej, mieszanej, tłustej, suchej, trądzikowej, pozbawionej jędrności, naczynkowej i dojrzałej. Warto stosować go również w pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt.
Mydło kastylijskie – zastosowanie
Zastanawiając się, co to jest mydło kastylijskie , nie można powiedzieć, że to wyłącznie preparat do mycia. Podstawowa baza oparta na roślinnych olejach urozmaicona dodatkowymi składnikami może stworzyć całkiem nowe kosmetyki czy preparaty.
Mydło kastylijskie można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Stosuje się go jako żel pod prysznic, mydło do golenia, szampon dla ludzi i dla zwierząt. Bardzo popularne staje się używanie mydła jako naturalny środek piorący. Może pełnić też funkcję ekologicznego środka do czyszczenia różnych powierzchni czy naczyń. Nieco zaskakujące, ale też bardzo skuteczne jest stosowanie mydła jako pasty do zębów (nie zawiera substancji ściernych). Z dodatkiem kawy czy innego składnika złuszczającego stanie się delikatnym peelingiem.
Mydło kastylijskie – gdzie kupić?
Decydując się na mydło kastylijskie, najlepiej szukać sklepów z ekologicznymi, naturalnymi kosmetykami. Mydło powinno posiadać odpowiednie certyfikaty, które będą gwarantować jego wysoką jakość i pewne pochodzenie.
Mydło kastylijskie – przepis na domowe kosmetyki
Mydło kastylijskie w płynie o przyjemnym zapachu można samodzielnie wykonać w bardzo prosty sposób. Do buteleczki z mydłem wystarczy dodać kilka kropel (5 kropel na 100 ml) ulubionego olejku eterycznego i lekko wstrząsnąć, by całość się wymieszała.
Mydło kastylijskie w formie szamponu – do ⅓ szklanki mydła kastylijskiego dodajemy ¼ szklanki mleczka kokosowego i pół łyżeczki oleju kokosowego. Wystarczy dokładnie wymieszać i umyć produktem włosy oraz skórę głowy. Po miesiącu trzeba przygotować nową mieszankę.
Mydło kastylijskie w formie toniku – do buteleczki z bazą (200 ml) dodajemy 50 ml wody różanej (hydrolatu). Mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Kosmetyk nakładamy na twarz (najlepiej za pomocą spryskiwacza) na okolice twarzy, szyi i dekoltu. Pozostawiamy na chwilę a następnie spłukujemy.
Autor: Adrian Adamczyk