Wśród masaży relaksacyjnych wyjątkowo dużą popularnością cieszy się masaż gorącymi kamieniami. Zapisują się na niego nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Co powoduje, że tak wiele osób wybiera się właśnie na ten zabieg, a nie na przykład na masaż aromaterapeutyczny czy sakiewkami?
Masaż gorącymi kamieniami – czym jest?
Masaż gorącymi kamieniami daje wyjątkowe doznania osobie, która jest masowana. Przede wszystkim jest to związane z tym, że naturalne kamienie w kontakcie ze skórą stwarzają bardzo przyjemne wrażenie bliskości z przyrodą, co wyjątkowo dobrze wpływa na psychikę człowieka. Trzeba zauważyć, że używane kamienie są przyjemnie ciepłe, co skutecznie rozluźnia nawet najbardziej obolałe miejsca na ciele. Dodatkowo podczas wykonywania masażu w pokoju zabiegowym gra delikatna relaksacyjna muzyka. Stosuje się też aromaterapię, co w sumie tworzy efekt głębokiego i holistycznego odprężenia, zarówno na poziomie ciała, jak i ducha czy umysłu.
Masaż gorącymi kamieniami – krok po kroku
Jak dobrze wykonać masaż gorącymi kamieniami? Przede wszystkim należy zakupić specjalne kamienie do masażu, podgrzać je, zatroszczyć się o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym będziemy wykonywać zabieg, włączyć relaksacyjną muzykę i rozprowadzić w powietrzu naturalne olejki zapachowe o właściwościach odprężających.
Masaż samych pleców powinien trwać około 40 minut, a całego ciała nawet 1,5 godziny. Przed wykonaniem masażu osoba masowana powinna się rozebrać do naga i położyć na łóżku do masażu. Może mieć na sobie specjalną bieliznę kosmetyczną. Następnie na ciało należy nałożyć olejek do masażu i wykonać wstępny ręczny masaż. Kolejnym krokiem jest wyciągnięcie podgrzanych kamieni ze specjalnego urządzenia i ułożenie ich wzdłuż linii kręgosłupa, na tzw. ścieżce energii życiowej. W tym momencie można już przystąpić do właściwego masażu, który polega na wykonywaniu okrężnych ruchów kamieniami po plecach. W przypadku zabiegu na całe ciało, w następnej kolejności należy masować ręce, pośladki, tylnią część ud, łydki, a potem drugą stronę ciała. Kamienie należy zmieniać, dostosowując ich wielkość do rozmiaru tej części ciała, nad którą w danej chwili „pracujemy”.
Masaż gorącymi kamieniami – przeciwwskazania
Czy masaż gorącymi kamieniami można wykonać każdemu? Dla większości osób jest to w pełni bezpieczny zabieg. Nie powinno się go wykonywać u osób posiadających otwarte rany, stany zapalne skóry, będących w ciąży czy w trakcie menstruacji. Nie wykonuje się tego zabiegu również przed operacjami czy zaraz po chemioterapii. Nie jest to też masaż polecany osobom z żylakami kończyn dolnych lub cierpiącym na chorobę Bürgera (w 3. i 4. stadium choroby).
Masaż gorącymi kamieniami – efekty
Jakie efekty daje masaż gorącymi kamieniami? Poza wyjątkowymi efektami odprężającymi masaż kamieniami daje też inne rezultaty. To przede wszystkim pobudzenie krążenia, dotlenienie i ujędrnienie skóry, rozluźnienie mięśni, przyspieszenie metabolizmu, odprężenie umysłu, zmniejszenie bólu mięśni i kręgosłupa oraz zwiększenie zakresu ruchów i poprawienie ogólnego samopoczucia. Masaż pomaga także w leczeniu depresji, zaburzeń snu, likwidacji bólu mięśniowego czy uporczywych zaparć. Jest również bardzo zalecany osobom, które czują się przemęczone lub mają wyjątkowo stresujący okres w swoim życiu.
Kurs masażu gorącymi kamieniami – jakie daje uprawnienia?
Czy warto iść na szkolenie masażu gorącymi kamieniami? Kurs będzie bardzo przydatny zarówno dla osoby, która chciałaby zdobyć praktyczne umiejętności wykonywania tego zabiegu, jak i dla tej, która chce w ten sposób zarabiać. Ukończenie kursu i otrzymanie certyfikatu upoważnia nas do wykonywania takiego masażu w celach zarobkowych.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN