Kolczyk w nosie - z boku, pośrodku. Czy piercing nosa jest bezpieczny?

Kobieta, która ma kolczyk w nosie
Fot: ajr_images / gettyimages.com
Kolczyki nosimy od wieków. Przekłuwamy nie tylko uszy, ale także wargi, nos, język i inne części ciała. Popularne kółeczko w nosie jest ozdobą noszoną zarówno przez ludzi showbiznesu, jak i młodzież. Z czym związany jest kolczyk w nosie?

Podczas gdy uszy przekłuwamy tak popularnym dziś pistoletem, w czasie przekłuwania nosa musimy zachować szczególną ostrożność, dlatego do zabiegu używana jest igła wenflonowa lub iniekcyjna. Czy zabieg jest bolesny, zależy od miejsca zakładania kolczyka, ale także jego rodzaju. Najbardziej popularnym kolczykiem noszonym w nosie jest kółeczko.

>>>Zobacz też: Co to jest piercing - czy i jak ozdabiać ciało kolczykami?

Kolczyk w nosie - rodzaje i nazwy

Kolczyk w nosie kółko to najbardziej popularny rodzaj biżuterii noszonej na nosie. Rodzaj kolczyka zależy w dużej mierze od miejsca jego umieszczenia na nosie. Najpopularniejsze rodzaje piercingu nosa noszą nazwy:

  • Nostril Piercing - jest to przekłucie płatka nosa; zazwyczaj przekłuwa się jedną stronę, znacznie rzadziej dwie jednocześnie. Jest to też najmniej bolesne przekłucie nosa. W przypadku tego rodzaju piercingu nosa stosuje się dwa typy kolczyków: Labret i Lobe. Pierwszy zakończony jest charakterystyczną stopką, drugi jest okrągły.
    • Septum Piercing - przekłuwa się chrząstkę przegrody nosowej. Podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie, ponieważ sama procedura jest dość bolesna. Zakładany jest kolczyk w kształcie litery U, czyli podkowy zakończonej kuleczkami.
      • Bridge Piercing - przekłucie skóry nad nosem, między oczami. Podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe, ponieważ jest on bolesny, a dodatkowo niebezpieczny. Typy kolczyków stosowane w tym rodzaju piercingu to banan i sztanga.

        Nie można więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak się nazywa kolczyk w nosie , bo tak naprawdę wszystko zależy od tego, czy pytamy o miejsce przekłucia czy też rodzaj kolczyka.

        Kolczyk w nosie - problemy

        Zaraz po przekłuciu nosa możemy doznać uczucia dyskomfortu i bólu. Czasem pojawia się pieczenie i opuchlizna, a miejsce przekłucia może nawet podkrwawiać. To naturalny proces gojenia się rany. W zależności od rodzaju przekłucia, inny będzie tzw. okres rekonwalescencji. Istnieją pewne przyjęte normy, którymi można się kierować obserwując własną rankę po piercingu. Ile goi się kolczyk w nosie? Przekłucie typu nostril goi się najszybciej, a przyjęty okres to 4-6 tygodni. Septum potrzebuje kilka miesięcy, około 1-3. Bridge to kolczyk, który będzie potrzebował najwięcej czasu, bo proces gojenia może trwać do roku. Jeśli szacowany czas gojenia zostanie przekroczony, a z rany zaczyna sączyć się żółta lub zielona wydzielina, należy skontaktować się z lekarzem. Problemy, które mogą się pojawić po przekłuciu nosa, to infekcje, które prowadzą czasem nawet do deformacji chrząstki i wymagają interwencji chirurga. Ryzyko zkażenia chorobami, takimi jak HIV czy żółtaczka istnieje zawsze, gdy zabieg przeprowadzany jest w niesterylnych i niehigienicznych warunkach. Czy kolczyk w nosie boli? Miejsce po przekłuciu może boleć do momentu całkowitego wygojenia.

        >>>Zobacz też: Kolczyki tunele i fake plugi. Jak je nosić? Poradnik

        Kolczyk w nosie - gojenie i pielęgnacja

        Aby gojenie przebiegało sprawnie, należy przestrzegać kilku zasad podczas pielęgnacji przekłutego miejsca. 2-3 razy dziennie należy je przemywać solą fizjologiczną lub naniesionym na wacik mydłem antybakteryjnym. Lepiej unikać wykonywania makijażu w tym miejscu i absolutnie nie dotykać kolczyka brudną ręką . Jak podczas gojenia większości ran, tak i w tym wypadku zaleca się odstawienie alkoholu, papierosów oraz niektórych leków, np. aspiryny. Kolczykiem należy delikatnie poruszać od czasu do czasu, aby nie przyrósł do rany. Co ważne, należy także zrezygnować z wizyt na basenie. Jak postępować z kolczykiem w nosie, gdy dopadnie nas katar? Kolczyk w nosie a katar to połączenie potencjalnie niebezpieczne. Nos należy czyścić bardzo ostrożnie i delikatnie, używając miękkich chusteczek higienicznych. Jeśli zaobserwujemy nieładną wydzielinę sączącą się z rany, powinniśmy skontaktować się z lekarzem, który wykluczy lub potwierdzi ewentualne zakażenie.

        Sztuczny kolczyk w nosie

        Nie wszyscy zapewne słyszeli o kolczykach fake, czyli sztucznych, które nie wymagają przebijania ciała. Jeśli naszym pragnieniem jest noszenie kolczyka w nosie, ale boimy się komplikacji i nie do końca jesteśmy pewni, czy to właściwa decyzja, lepiej zrezygnować z tradycyjnego kolczyka w nosie. Czy można wobec tego zafundować sobie kolczyk w nosie bez przekłuwania ? Oczywiście, że tak. Na rynku dostępne są kolczyki fake, które doskonale imitują te prawdziwe. Nigdy nie wiadomo, czy kolczyk, na który właśnie patrzymy to nie kolczyk atrapa. Bardzo popularnym i wygodnym do noszenia jest kolczyk kółko fake, który można założyć między innymi na nos. Może to być kółko z boku nosa (na płatku) lub pośrodku na chrząstce. Takie oszukane kolczyki są bezpieczne, nie wymagają okaleczenia ciała i można je wyjąć w każdej chwili.

        Kolczyk w nosie - kółko z boku?

        Najbardziej chyba popularnymi kolczykami noszonymi w nosie są kółko i podkowa. Dość często decydujemy się także na mały kolczyk w nosie. Kształt i rozmiar kolczyka zależą jedynie od naszych upodobań. Możemy wybrać dyskretny kolczyk lub taki, który od razu rzuca się w oczy. Warto pamiętać, aby używać jedynie kolczyków stworzonych z myślą o piercingu nosa. Istotne jest też tworzywo, najlepsza jest stal chirurgiczna i tytan, nie stosuje się srebra czy złota ani innych metali. Mogą one utrudniać gojenie, wywoływać reakcje alergiczne lub pozostawiać brzydkie ślady. Jak zrobić kolczyk w nosie? Najlepiej udać się do profesjonalnego studia piercingu. Nie poleca się samodzielnego przekłuwania nosa.

        Więcej na temat:

        Zobacz film: Ozdoby na ciało. Źródło: Dzień Dobry TVN.

        Autor: Adrian Adamczyk

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
        Materiał promocyjny

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana