Działanie i zastosowanie pasty cynkowej

Jakie zastosowanie i działanie ma pasta cynkowa?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kosmetyki z apteki za grosze
Kosmetyki z apteki za grosze
Urodę poprawiamy już od starożytności
Urodę poprawiamy już od starożytności
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Julia Chatys o problemach z cerą
Julia Chatys o problemach z cerą

Pasta cynkowa to jeden z tych preparatów, których nie powinno zabraknąć w domowej apteczce. Jest tania, bezpieczna w użyciu i łatwo dostępna. Skutecznie rozprawia się z takimi problemami skórnymi jak trądzik, pryszcze, zajady i opryszczki. Jak działa ten preparat?

Pasta cynkowa z powodzeniem mogłaby zastąpić drogie kosmetyki, których zadaniem jest walka z niedoskonałościami skóry. Jest bardzo popularnym środkiem w zwalczaniu problemów z trądzikiem, wypryskami, przebarwieniami czy powracającymi opryszczkami. Za sprawą cynku działa odkażająco, wysuszająco, przeciwzapalnie, a przy tym ma właściwości ściągające i ochronne. Pasta cynkowa zastosowana miejscowo działa również jak antyperspirant. Do jej atutów należy również fakt, że jest dostępna w każdej aptece i kosztuje zaledwie kilka złotych.

Działanie pasty cynkowej

W składzie pasty cynkowej najczęściej znajduje się tlenek cynku (ZnO), czyli bezzapachowy, biały proszek, który świetnie łączy się z tłuszczami i wodą. Po nałożeniu na skórę, woda i tłuszcz odparowują z pasty, a sam preparat zasycha. Tlenek cynku nie wchłania się, dzięki czemu tworzy na skórze barierę ochronną. Należy o tym pamiętać przy aplikacji, ponieważ pasta cynkowa nałożona na twarz przed snem może zostawić plamy na poduszce. Pasta cynkowa na trądzik działa wysuszająco i ściągająco, dzięki czemu przyspiesza gojenie się wyprysków na twarzy i działa antybakteryjnie. Sprawdzi się w leczeniu niewielkich podrażnień, a ze względu na właściwości wysuszające, dobrym pomysłem jest także stosowanie jej na opryszczkę i zajady.

Skład pasty cynkowej jest bardzo prosty. Zwykle, poza tlenkiem cynku, zawiera tylko substancję pomocniczą, która jest obojętna dla skóry – na przykład wazelinę. Dostępne są również warianty produktu, uzupełnione o dodatkowe składniki aktywne. Przykładem jest pasta cynkowa z kwasem salicylowym, która wykazuje jeszcze intensywniejsze działanie ściągające i wysuszające.

Ze względu na fakt, że pasta cynkowa ma bardzo gęstą konstystencję i nie przenika do głębszych warstw skóry, najlepiej stosować ją na noc. Powinien to być ostatni krok w wieczornej pielęgnacji osób zmagających się z trądzikiem. Nałożona pod makijaż, raczej się nie sprawdzi. W takich sytuacjach lepiej sięgnąć po maść cynkową, która ma rzadszą konsystencję i zawiera więcej tłuszczów.

Zastosowania pasty cynkowej

Pastę cynkową stosuje się najczęściej w leczeniu objawowym trądziku, opryszczki i zajadów. Cynk jest również składnikiem kosmetyków dla niemowląt, jednak nie zaleca się stosowania pasty cynkowej do ich pielęgnacji – nawet jeśli cierpią na trądzik niemowlęcy – ponieważ jej działanie jest zbyt intensywne. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań do używania preparatu przez kobiety w ciąży. Produkt działa powierzchniowo, dlatego nie istnieje ryzyko, że będzie miał niekorzystny wpływ na rozwój dziecka.

Stosowanie pasty cynkowej na pryszcze znacznie skraca czas ich gojenia. Wysusza ropne wypryski i zmniejsza zaczerwienienia. Żeby uzyskać taki efekt, najlepiej nałożyć pastę punktowo po wieczornej pielęgnacji. Pierwsze efekty będą widoczne już rano, ale zabieg trzeba powtarzać kilkakrotnie, pamiętając przy tym, że pasta cynkowa wysusza nie tylko wypryski, ale całą skórę twarzy, dlatego podczas kuracji konieczne jest jej intensywne nawilżanie. Nie zaleca się nakładania produktu na całą twarz, nawet przy licznych zmianach trądzikowych, ponieważ taki zabieg tylko pogarsza ogólną kondycję cery.

Jakie jeszcze są zastosowania pasty cynkowej? Ten prosty w składzie, ale bardzo intensywnie działający preparat świetnie sprawdza się również w leczeniu opryszczki i zajadów. Pasta cynkowa na zajady i tak zwane "zimno" wysusza je, zmniejsza obrzęk i przyspiesza gojenie. W tym przypadku również należy nakładać ją punktowo i zostawić na kilka godzin. Najlepiej wykonywać ten zabieg wieczorem przed snem.

Kiedy nie należy stosować pasty cynkowej?

Choć pasta cynkowa jest preparatem bardzo bezpiecznym, to jednak nie każdy może ją stosować. Ze względu na bardzo intensywne działanie wysuszające nie zaleca się smarowania nią otwartych, jątrzących się ran i uszkodzonej skóry. Również osoby z nadwrażliwością na cynk nie powinny sięgać po ten preparat. Poważnym przeciwwskazaniem do stosowania pasty cynkowej są także ostre stany zapalne skóry. W takich przypadkach należy leczyć się pod kontrolą dermatologa. Przy zachowaniu podstawowych zasad dotyczących używania pasty cynkowej: punktowo (a nie na całą twarz), na wypryski, zajady, opryszczki (a nie ostre stany zapalne) – nie powinny pojawić się żadne niepożądane skutki uboczne.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie